Edirne il merkezinde yaşayan yetişkinlerin akdeniz diyet skoru ile yaşam kalitesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relation between mediterranean diet score and health-related quality of life of adults living in Edirne
  1. Tez No: 517737
  2. Yazar: ŞEYMA KALKUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA ÇETİNBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Akdeniz beslenme modeli kronik hastalıkların önlenmesinde etkili olabileceği düşünülen, sürdürülebilir beslenme tarzlarının en iyi örneklerinden biridir. Bu çalışma; Edirne il merkezi Aile Sağlığı merkezlerine başvuran yaşları 18-65 yaş arasında değişen yetişkin bireylerde Akdeniz diyet skorunun saptanması ve bireylerin Akdeniz diyet skoru ile antropometrik ölçümleri, bazı biyokimyasal kan bulguları ve yaşam kaliteleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışma Nisan-Temmuz 2018 tarihleri arasında Edirne il merkezinde bulunan Aile Sağlığı Merkezlerine bağlı 142 gönüllü yetişkin birey üzerinde yürütüldü. Hazırlanan anket formu çalışmaya katılan gönüllülerle yüz yüze görüşme yöntemiyle uygulandı. Bireylerin antropometrik ölçümlerle vücut bileşimleri saptandı ve bazı biyokimyasal bulguları değerlendirildi. Bireylerin Akdeniz diyet skoru ortalaması 6,89±1,69 idi.
Özet (Çeviri)
The Mediterranean diet model is one of the best examples of sustainable nutrition styles that are thought to be effective in the prevention of chronic diseases. The purpose of this study was to determine the Mediterranean diet score in adult subjects, aged between 18-65 years, who applied to Family Health Centers in Edirne and to determine the relationship between individuals' Mediterranean diet score and anthropometric measurements, some biochemical blood findings and health-related quality of life. 142 volunteers were enrolled between April-July 2018. Questionnaire was applied face to face with volunteers. Body composition was determined and some biochemical findings were evaluated. The median dietary score was 6.89±1.69.