Duhok (Irak) ili bazı bitkilerinin biyolojik aktivitelerinin belirlenmesi
Determination of biological activities of some plants in duhok (Iraq) province
- Tez No: 517738
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN AKGÜL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Botanik, Biology, Biotechnology, Botany
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu çalışmada Duhok (Irak) ilinden toplanan Ornithogalum kurdicum Bornm., Rhus coriaria var. zebaria Shahbaz., Allium calocephalum Wendelbo, Fritillaria imperialis L., Artemisia splendens Willd., Adiantum capillus-veneris L., Orchis mascula L., Alcea kurdica Alef., Thymus vulgaris L., Mentha longifolia L., Papaver rhoeas L. ve Matricaria chamomilla L. bitkilerinin biyolojik aktivitelerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu kapsamda bitkilerin MeOH ve DCM ektraktları çıkarılmıştır. Fenolik içerikleri ve kimyasal kompozisyonları HPLC ve GC-MS cihazları kullanılarak tespit edilmiştir. Antioksidan aktiviteleri DPPH metodu kullanılarak belirlenmiştir. Antimikrobiyal aktiviteleri modifiye agar dilüsyon metodu ile ölçülmüştür. DNA koruyucu etkileri pBR322 süperkoil DNA kullanılarak tespit edilmiştir. Sitotoksik etkileri A549 hücre hattına karşı belirlenmiştir. Toplam antioksidan seviyeleri, toplam oksidan seviyeleri ve oksidatif stres indeksleri Rel Assay kitleri kullanılarak ölçülmüştür. Yapılan çalışmalar sonucunda toplam 15 adet fenolik bileşik tespit edilmiştir. En yüksek DPPH aktivite ve TAS değeri R. coriaria var. zebaria'da, en yüksek TOS ve OSİ değerleri A. capillus-veneris'de, en yüksek DNA koruyucu etki ve en yüksek antimikrobiyal aktivite R. coriaria var. zebaria'da, en yüksek sitotoksik etkinin ise O. kurdicum, R. coriaria var. zebaria ve A. calocephalum'da gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the biological activities of Ornithogalum kurdicum Bornm., Rhus coriaria var. zebaria Shahbaz., Allium calocephalum Wendelbo, Fritillaria imperialis L., Artemisia splendens Willd., Adiantum capillus-veneris L., Orchis mascula L., Alcea kurdica Alef., Thymus vulgaris L., Mentha longifolia L., Papaver rhoeas L. and Matricaria chamomilla L. plants collected from Duhok (Iraq) province. In this context, the extracts of MeOH and DCM were extracted. Phenolic contents and chemical compositions were determined using HPLC and GC-MS devices. Antioxidant activities were determined using the DPPH method. Antimicrobial activities were measured by modified agar dilution method. DNA protective effects were determined using pBR322 supercoiled DNA. Cytotoxic effects were determined against the A549 cell line. Total antioxidant status, total oxidant status and oxidative stress index were measured using Rel Assay kits. A total of 15 phenolic compounds were identified as a result of the studies. The highest DPPH activity and TAS value were observed in R. coriaria var. zebaria, the highest TOS and OSI values in A. capillus-veneris, the highest DNA protective effect and highest antimicrobial activity in R. coriaria var. zebaria, and the highest cytotoxic effect in O. kurdicum, R. coriaria var. zebaria and A. calocephalum.