Memristör devrelerinin aktif ve pasif filtreler üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of memristor circuits on active and passive filters
  1. Tez No: 517759
  2. Yazar: İSHAK PARLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NURİ ALMALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışmada öncelikle memristörün uçtan uca eşitlikleri verilerek benzetim çalışmaları Pspice ve Multisim programlarında yapılmıştır. Yapılan çalışmada farklı durum fonksiyonlarına sahip memristör ile taklit devrelerinin karşılaştırılması ve bu devrelerin pasif ve aktif filtreler üzerindeki kalite faktörü, kesim frekansları, band genişlikleri gibi parametreler değerlendirilmiştir. Bu uygulamada memristör temelli aktif ve pasif filtre devrelerinde alçak frekanslarda, memristörün karakteristik özelliğini yansıtmasından dolayı memristör temelli filtrelerin kalite faktörünün daha yüksek olduğu görülmüştür. Yüksek frekanslarda ise memristör temelli filtrelerin lineer bir direnç gibi davrandığından dolayı olumlu sonuçlar vermediği gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
At these stages, the end-to-end equations of the memristor have given and the simulations results have applied in Pspice and Multisim programs. In the study, parameters such as the comparison of the emulator circuits with the different state functions and the quality factor, the cut frequencies and the bandwidths on the active and passive filters of these circuits have been evaluated. In this application, it has been seen that the quality factor of the memristor based filters is higher in low frequency in the active and passive filter circuits based on the memristor, since it reflects the characteristic of the memristor. At high frequencies, it has been observed that the memristor-based filters behave like linear resistors and therefore do not produce positive results.