BİST GYO (XGMYO) endeksinde faaliyet gösteren işletmelerin finansal analizleri ve risk değerlendirmeleri
Financial analysis and risk assessments on BIST REIT (XGMYO) index operating operations
- Tez No: 517821
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN SELİMLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansal Yönetim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bilanço ve gelir tabloları, işletmelerin finansal durumlarını gösteren tablolar olarak adlandırılmaktadır. İşletmelerin finansal tabloları kullanarak durum analizi yapmak için kullanılan yöntemlere de finansal analiz denilir. Finansal analizler, finansal bilgi kullanıcılarına işletmelerin geçmiş ve geleceği hakkında sayısal bilgi üretip ve raporlayıp sunarlar. Ayrıca yöneticiler açısından ileriye dönük program yapabilmek ve yatırımcılar adına önemli bilgiler üretmektedir. Halka açık şirketlerin bağımsız denetim kuruluşları tarafından dönemler itibarı ile finansal denetimleri yapılmaktadır. Bu finansal raporlar Kamuyu Aydınlatma Platformunda yayınlanmaktadır. Şirketler faaliyetlerini sürdürürken birçok risk türüne maruz kalmaktadırlar. Bu risklerden bazılarını azaltma imkânlarına sahip değil iken, bazıları da şirketin kendinden ve içinde bulunduğu sektörden kaynaklanmakta olup, bunları da azaltma yoluna gitmektedir. Böylece faaliyetlerini likidite, kur, faiz riski vb. riskler arasında sürdürmeye çalışırlar. Finansal analiz ile de şirketlerin taşımış ve karşılaştıkları bu riskleri ölçmeye, tahmin etmeye ve önleyecek mekanizmaları oluşturmaya çalışacak sayısal veri ve oranlar elde etmeye çalışılır.Bu çalışmada, BİST GYO endeksinde işlem gören 10 adet gayrimenkul yatırım ortaklıklarının finansal tablolarının oran analizi yöntemi kullanılarak finansal analiz ve risk değerlendirilmesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The balance sheet and income statements are called the tables showing the financial status of the companies. The methods used to conduct business case analysis using financial statements are also referred to as financial analysis. Financial analyzes provide financial information users with quantitative information about their past and future. In addition, managers are able to make prospective programs in terms of the investors and produce important information on behalf of the investors. Independent auditors of publicly traded companies conduct financial audits as of periods. These financial reports are published in the Kamuyu Illumination Platform. As companies continue their operations, they are exposed to many risks. While they do not have the opportunity to reduce some of these risks, others are due to the company itself and the sector it is in, and they are on the way to reducing them. Thus, the activities of liquidity, exchange rate, interest rate risk, etc. they try to maintain it among the risks. Financial analysis also tries to obtain quantitative data and ratios that companies will try to create, predict and prevent the risks that they carry and meet. In this study, financial analysis and risk assessment were carried out by using the ratio analysis method of financial statements of 10 real estate investment trusts which are traded in BİST REIT index.