Fotoğraf ve dijital görüntü işleme yöntemleriyle 'Kent manzaraları' temasının plastik çözümlemesi
Interpretation and rearranging of 'City sights' by using digital photography and digital visual tools
  1. Tez No: 517825
  2. Yazar: MESUT MERT UÇKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLVELİ KAYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Fine Arts, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Plastik Sanatlar Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Tarih içinde insanlar çeşitli ihtiyaçlardan ötürü bir arada yaşamaya başladı. İlk yerleşim birimleri olan köyler yerlerini, nüfusları ve ihtiyaçları artan topluluklar tarafından kentlere bıraktı. Yaşam alanı olarak kentleri seçen bu topluluklar, kent yaşamı kavramını ortaya çıkardırlar. Bundan sonra kentli insanın ve kırsalda yaşayan insanın yaşamı birbirinden ayrıldı. Kentler, medeniyetin, sanatın beşiği oldu. Ancak zamanla iç göç, planlama, kalkınma, ulaşım gibi sorunları yaşayan şehirler hastalandı. Hasta kentler, kanser hücresi gibi, hem kentlerin işlevini yerine getirmelerine engel oldu, hem de yayılarak başka bölgeleri de olumsuz yönde etkiledi. Bütün bu etkileşimler kentte yaşayan, çevresinden beslenen sanatçı için, ortaya koyacağı eserler için ilham kaynağı oldu. Bu anlamda kent kaynaklı, kent esintili ve etkileşimli birçok sanat dalında, binlerce eser ortaya çıktı. Bu çalışmanın sonucunda 10 eserle ben de katkıda bulunuldu.
Özet (Çeviri)
The people throughout history began to inhabit together because of their variety of needs. Being the first settlements, villages have been transformed into cities by the communities with their ever-increasing populations and needs. Having chosen the cities as their habitats, these communities have revealed the concept of city life. Afterwards, the lives of the urban citizens and rural citizens have been separated. Cities have become the cradle of civilization and art. However, the cities undergoing the predicaments such as domestic migration, planning, development, transportation,etc. in time have got sick. Sick cities have both caused the failure of the cities to fulfil their function like a cancer cell and have adversely affected the other regions by way of expansion. All of these interactions have become a source of inspiration for the artists living in the city and nourishing from their environment. In this sense, a thousand works have emerged in several fields of art that are city oriented, a city inspired and interacted. It has been contributed with 10 works as a result of this study.