Türkiye ile Avrupa Birliği ülkeleri arasındaki anti-damping uygulamalarının Gümrük Birliği kapsamında değerlendirilmesi
Evaluation of anti-dumping under the Customs Union between Turkey and eu states
  1. Tez No: 517824
  2. Yazar: DERYA AKGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF TEMÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Ticarette serbestleşmeyi öngören Dünya Ticaret Örgütü çerçevesinde oluşturulan Gümrük Birliği'ne Türkiye resmi olarak 1996'da katılmıştır. Gümrük Birliği'nde temel amaç üye ülkeler arasındaki ticari faaliyetleri kısıtlayan tarife ve kotaları kaldırarak daha serbest bir ekonominin kapılarını aralamaktır; ancak üye ülkeler arasında tam manasıyla bir gümrük birliğine gidilememiş ticari faaliyetleri kısıtlar nitelikte olan anti-damping uygulamalar varlığını korumuştur. Üstelik haksız rekabeti önlemekten ziyade birlik üyelerine karşı korunma aracı olarak kullanılmaya başlanmıştır. Bu durum gümrük birliğinin temel amacına aykırıdır. Üstelik Türkiye, AB üyesi olmamasına rağmen özel bir statü ile birlik üyesi olmuş ve üçüncü ülkelere karşı uygulanan ortak tarifeleri de kabul etmiştir. Bu durum Türkiye'nin aleyhinedir. Bu çalışmanın amacı; Avrupa Birliği üyeleri ile Türkiye arasındaki anti-damping uygulamaların, Gümrük Birliği kapsamında gerekliliğinin incelenmesidir. Bu amaçla öncelikle Gümrük Birliği'nin genel ve Türkiye bazında etkileri incelenmiş olup; sonraki aşamada ise anti-damping kavramı ele alınmıştır. Çalışmanın sonuç bölümünde; Gümrük Birliği içerisinde anti-damping uygulamaların gerekli olup olmadığı Türkiye-Avrupa Birliği üyeleri bazında incelenerek, çözüm önerileri sunulmuştur. Buna göre; anti-damping uygulamaların birlik üyesi ülkelerin ticaretini kısıtlar nitelikte olduğu ve sadece yıkıcı damping durumunda uygulanabilirliği mantıklı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Turkey officially joined the Customs Unionformed in the WTO framework for liberalizing trade in 1996. The main objective in the Customs Union is to remove the tarif sandquotas that restrict the commercial activities between the member count riesand to open the gates of a more liberal economy but it has not lostits anti-dumping practices, which restrict the commercial activities that could not be brought to a Customs Union between the member states. Moreover, it has begun to be used as a means of protecting against unionmembers, which prevents unfaircompetition.This is contrary to the basic purpose of the Customs Union. Moreover, although Turkey, was not an EU member, it became a member of the Union with a special status and accepted the common tarif sapplied against the third countries.This situation is against the Turkey's. The aim of this study is to examine the necessity of anti-dumping practices that the Turkish people are exposed to andare exposed to within the CustomsUnion. For this purpose, the effects of Customs Union on general and Turkey basis were examined and the concept of anti-dumping was discussed in then extstage. For this purpose, the effects of customsunion on general and Turkey basis were examined and the concept of anti-dumping was discussed in then extstage. In the conclusionpart of the study, the proposal of solution was presented by examining whether anti-dumping practices are necessary in the Customs Union on the basis of Turkey. According to this, anti-dumping practices are found to restrict thetrade of the member countries of the unionand it is reasonable to applyonly in case of destructive dumping.