INVESTIGATION OF ASYMMETRIC TRANSMISSION PROPERTIES IN 2-D PHOTONIC CRYSTALS
İKİ BOYUTLU FOTONİK KRİSTALLERDE ASİMETRİK GEÇİŞ ÖZELLİKLERİNİN ARAŞTIRILMASI
- Tez No: 517858
- Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT İKİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışma 2-boyutlu fotonik kristallerde asimetrik geçiş özellikleri üzerine teorik bir araştırmadır. Bu tezde özellikle terahertz dalgalarının iki katmanlı metalik yapılarda iletimi üzerinde durulmuştur. Çalışmada farklı geometrik ve optik parametrelerin geçirgenlik üzerindeki etkileri FDTD tabanlı MATLAB ve ücretsiz MEEP programı aracılığı ile araştırılmıştır. Farklı dalga boylarında elektromanyetik yayınımı kontrol etmek için 3 farklı geometriye sahip gümüş tasarım kullanılmıştır. Simülasyon sonuçları gelen dalga ile aynı yönde iletilen elektromanyetik yayınım için TM modunda geçirgenlik katsayı değerlerini vermektedir. Çalışma sonucunda en iyi asimetrik geçirgenlik katsayı değerleri 0.75 (üstten gelen) ve 0.15 (alttan gelen) olarak elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is theoretical investigation on the properties of asymmetric transmission in 2-D photonic crystals. In particular, this thesis concerns the transmittance of terahertz waves on metallic dual layers. The effects of different geometric and optical parameters on the transmission are investigated by using MATLAB and freely available MEEP software based on the FDTD method. The three different structures made of silver are used to manipulate electromagnetic propagation of different wave lengths. The simulation results represent transmittance values for the TM mode where the electromagnetic propagation transverse to the same way of incidence wave. As a result, the best comparative asymmetric transmittance values are obtained as 0.75, and 0.15 from top and bottom sides, respectively.