Aile firmalarında çalışanların bakış açısından kurumsallaşma sürecinin değerlendirilmesi: Yapım firmaları örneği
Perception on institutionalization from the perspective of family firm employess: Case of construction firms
  1. Tez No: 517863
  2. Yazar: AKİFCAN GÖMEÇ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FÜSUN ÇİZMECİ YÖREŞ, DR. ÖĞR. ÜYESİ TUĞÇE ERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Konut Üretimi ve Yapım Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Aile firmaları, en eski işletme, yönetim ve organizasyon şekli olmakla birlikte, rekabeti ve uzmanlaşmayı ileri noktalara taşıdığından, küresel ekonomik sektörde büyümeye yönelik itici bir güç görevi üstlenmektedir. Ülkelerin ekonomik gelişiminde üstlendiği bu rol, aile firmalarının varlığını ve sürdürülebilirliğini daha da önemli kılmaktadır. Özellikle, ülke ekonomisinin en önemli kalkınma aracı olan yapım sektörü, bünyesinde çokça sayıda aile firması barındırmaktadır. Dolayısıyla yapım sektöründe faaliyet gösteren aile firmalarının, ekonomideki yerinin sağlamlaştırılması ve sürdürülebilir bir büyüme gerçekleştirmesi sağlıklı bir kalkınma adına zorunluluk haline gelmiştir. Bu koşulun sağlanabilmesi için ise, aile firmalarının etkili bir kurumsallaşma süreci geçirmeleri büyük önem taşımaktadır. Aile firmalarının kurumsallaşma sürecinde, aile üyesi olan ve olmayan çalışanların kurumsallaşma algısındaki farklılaşmalar, sıklıkla sürece olumsuz etki etmektedir. Bu bağlamda bu tez çalışmasının amacı, yapım sektöründe bulunan aile firması çalışanlarının kurumsallaşma kavramı üzerindeki algı farklarının araştırılmasıdır. Bu doğrultuda, öncelikle literatür taraması ile kurumsallaşmanın ana faktörleri ve ölçütleri belirlenmiş ve bir anket çalışması oluşturulmuşur. Yapım sektöründeki aile firmalarında çalışan, aile üyesi ve aile üyesi olmayan katılımcılar ile anket süreci yürütülmüş ve elde edilen cevaplar PASW Statistics programına işlenmiştir. Veri analizi çıktılarına göre, aile üyesi ve aile üyesi olmayan çalışanlar arasında, kurumsallaşma algı farkına en çok etki eden ölçüt 'Profesyonelleşme ve Formelleşme' ana faktöründen 'Plan yaparken sadece ana amaçların hedeflenmesi' olarak belirlenmiştir. Bu çalışmanın sonuçlarının yapım sektöründe kurumsallaşma süreci geçirecek olan aile firmalarına yol gösterici olması ve bu alanda akademik çalışma yürütecek profesyonellere faydalı olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Family-owned business is the oldest and most common model of economic organizations. It is known that the number of them is increasing and in current economic conditions family-owned companies still play a critical role, especially in the construction sector. Construction sector in Turkey mostly consists of family firms which is highly important for the country considering the sector's major share in the economy. In order to ensure a sustainable economy, family firms in the construction sector should complete the institutionalization process for gaining a corporate identity and increasing their stability. However, one of the main obstacles in the institutionalization process is the perception differentiations of organization members. Purpose of this study is to determine perception differentiation on institutionalization process of family firms. Therefore, main factors of institutionalization were investigated by systematic literature review and a survey was prepared with the outcomes. Family and non-family members who work in family firms participated to the survey study and obtained data was entered into PASW Statistics differentiation the most was 'Focusing on main purposes only during planning' under 'Professionalism and Formality' main factor. It is expected that outcomes of this study will be beneficial for construction sector professionals who aim to implement institutionalization principles within their firms and academics who will conduct further studies on the subject.