Western Balkan regionalization and the European Union
Batı Balkan bölgeselleşmesi ve Avrupa Birliği
  1. Tez No: 517874
  2. Yazar: BUSE HATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NAZİF MANDACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
1990'ların başından beri coğrafi bir oluşum olarak değerlendirilmesine rağmen, Batı Balkanlardaki bölgeselleşme çalışmaları, Haziran 2013'te Hırvatistan'ın katılımı ile nihayetinde bölge kıyılarına ulaşan Avrupa Birliği (AB) genişlemesi sayesinde son günlerde belirginleşmeye başladı. O zamandan beri, AB ile Batı Balkanlar arasındaki ikili bölgesel ilişkilerin özellikleri ve elverişliliği birçok bölgeselleşme araştırmacısının dikkatini çekmiştir. Bu çalışma Batı Balkanlardaki bölgeselleşme sürecini ve AB'nin bölgeye yönelik politikalarını, AB'nin Batı Balkanları inşaa sürecine ve sonraları bölgeye yönelik değişen politikalarına ışık tutarak, 'Yeni Bölgeselcilik' teorisi merceği üzerinden açıklar ve tartışır. Ana amaç özelde Batı Balkanlar, genelde çevresindeki bölgeselleşme süreçlerini yönlendiren AB politikalarının özelliklerini gözler önüne sermektir. Bu sebeple, Batı Balkanlardaki bölgesel bütünleşmenin dinamiklerini ortaya koymak adına Merkez ve Doğu Avrupa ülkelerinin tarihi deneyimleri dayanak noktası olarak alınacaktır. Bu çalışma buna ek olarak AB'nin Batı Balkanların bölgeselleşme sürecini yönetmede faydalandığı yöntemleri açıklamaya çalışır ve neredeyse 30 yıllık uzun bir bölgeselleşme sürecinden sonra hangi kapsamda hedeflerine ulaştığını ortaya koyar. Son olarak, bölgeye yönelik AB politikalarının artı ve eksi yönleri üzerinde durarak Batı Balkanların bölgeselleşme sürecindeki zorluk ve problemleri gözler önüne serer.
Özet (Çeviri)
Although since the beginning of the 1990s, it has been considered a geographical entity, the studies on regionalization in the Western Balkans has recently loomed large thanks to the fact that European Union (EU) enlargement has eventually reached to the shores of the region with the accession of Croatia in July 2013. Since then, characteristics and feasibility of the bi-regional relations between the Western Balkans and the EU have captured the attention of many students of regionalism. This study examines and discusses regionalization process of the Western Balkans and the EU policy towards the region, through the lenses of the theory of 'New Regionalism' by shedding light on the process of construction of the Western Balkans by the EU and the latter's changing approaches to the region. The major aim is unfolding the characteristics of the policies of the European Union to steer the regionalization processes in its around in general and that of the Western Balkans in particular. Hence, the Central and East European (CEE) countries' historical experiences entailing regional integration are taken a reference point to elaborate the dynamics of the regional integration in the Western Balkans. The study also tries to explain the means the EU has made use of in managing the regionalization process in the Western Balkans and to find out to what extent it has acquired its goals after almost three-decade long process of regionalization. Lastly, the study tries to put forth the challenges and the problems in the regionalization process of the Western Balkans by elaborating the pros and cons of the EU policies toward the region.