Yeni bir marka oluşturmak için planlanlanan tasarımın koleksiyon sürecinin incelenmesi – Fas örneği
Analysis of the collection process designed to create a new brand- Morocco model
- Tez No: 517884
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN DOBA KADEM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Fas'ta konfeksiyon endüstrisi önemli bir sektör olarak karşımıza çıkmakta olup pazar potansiyeli de oldukça yüksektir Bu çalışmada, yeni bir giyim marka denemesinin oluşturulması için koleksiyon hazırlanmasında izlenecek aşamalar dikkate alınmıştır. Fas bölgesinde, internet üzerinden 15 sorudan oluşan bir anket 400 kişiye uygulanmıştır. Anket sonucunda, genç Faslı kadınlar hedef kitle olarak belirlenmiştir. 23-26 yaş grubundaki öğrencilerden oluşan bu kitle London Look stilini seçmiştir. Araştırmanın sonuçlarına göre Faslı kadınlar için üç tişört, üç etek ve dört elbiseden oluşan on (10) adet deneme koleksiyonu hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In Morocco, the clothing industry is an important sector, as it presents a considerable potential market. In this study, the stages to be followed in the process of preparing the collection for the creation of a new apparel brand trial have been taken into consideration. In the Morocco region, a questionnaire consisting of 15 questions was taken by 400 people over the internet. As a result of the survey, young Moroccan women were identified as the target group. This mass of students from the 23-26 age group chose London Look. According to the results of the survey, a collection of ten (10) pieces, three t-shirts, three skirts and four dresses, was prepared for Moroccan women.