Routing for post-disaster needs assessment to improve information accuracy and precision
Afet sonrası ihtiyaç değerlendirme için doğruluk ve duyarlığı geliştiren rotalama problemi
- Tez No: 517883
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİH ÇELİK, DOÇ. DR. BURCU BALÇIK KOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Afet sonrası ihtiyaç değerlendirme sürecinde elde edilen bilginin güvenilirliği, bilgi toplamak için örneklemeye ne kadar zaman ayrıldığına ve afetten etkilenen bölgelerin ne kadarının ziyaret edildiğine bağlıdır. Tahmin edilen ihtiyaç bilgisi değerlendirmeden hemen sonra gelen yardım dağıtımı süreci için girdi olarak kullanılır. Bu nedenle, tahmin edilen bilginin doğruluğu ve duyarlığı yardım operasyonlarının etkililiğini doğrudan etkiler. Afetten etkilenen bölgeleri ziyaret etmek ve bu bölgelerden bilgi toplamak için harcanacak zaman kısıtlı olduğu için verimli bir rotalama planı oluşturmak, etkili bir ihtiyaç değerlendirme için önemlidir. Bu çalışmada, afet sonrası ihtiyaç değerlendirme için bir rotalama problemi geliştirilmiştir. Problemin içerdiği kararlar hangi bölgelerin ziyaret edileceği, bu bölgelerin hangi sıra ile ziyaret edileceği ve bilgi toplamak için her bölgede ne kadar zaman geçirileceğidir. Bu kararlar, ihtiyaç değerlendirme için ayrılmış toplam zaman kısıtı içerisinde verilir. Öncelikle karışık tamsayılı programlama ile modellenen Afet Sonrası İhtiyaç Değerlendirme için Rotalama Problemi'ne çözüm yöntemi olarak bir tabu arama algoritması sunulmuştur. Önerilen çözüm yöntemini test etmek için rassal olarak oluşturulmuş örnek problem seti ve vaka çalışması kapsamında 2011 Van Depremi verileri kullanılarak oluşturulan bir örnek problem seti kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Obtaining reliable information in post-disaster needs assessment depends on how much time is spent for sampling to collect information and how many different beneficiary groups are visited. Estimated information on the needs is an input for subsequent relief distribution, so accuracy and precision of the estimation directly effects the efficiency of relief operations. Since the total time to visit affected sites and to collect information from each site is limited, an efficient routing scheme is important to perform effective needs assessment. Motivated by this, we define the Post-Disaster Needs Assessment Routing Problem, where the decisions of which sites to visit, in what sequence to perform these visits, and how much time to spend to collect information in each site are made, subject to a total needs assessment time constraint. We formulate a mixed integer program and propose a tabu search heuristic to obtain near-optimal solutions. Our solution approaches are tested on randomly generated instances and a case study based on the 2011 Van Earthquake.