Tarihi yığma yapıların performans analizi: Geleneksel Bayburt evi örneği
Performance analysis of historical masonry structure: Example of traditional Bayburt house
  1. Tez No: 517910
  2. Yazar: BURAK ERKUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖMER CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Türkiye'de 1990'lı yıllarda başlayan depreme dayanıklı yapı tasarımları ile depremin yıkıcı etkisi karşısında oldukça mesafe kat edilmiştir. 2007 yılında yürürlüğe giren Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkındaki Yönetmelik ile beraberinde gelişen bilgisayar destekli tasarım şekilleri ile yeni yapılan yapılarımızın deprem performansları oldukça artmıştır. Bununla birlikte Türkiye'deki yapı stokunun deprem anındaki performansının tespiti çalışmaları başlamıştır. Bu yönde 2013 yılında Riskli Bina Tespit Yönetmeliği yürürlüğe girmiştir. Riskli Bina Tespit Yönetmeliği ile şehirlerde ve kırsalda eski zamanlarda yapılmış ve halen kullanılmakta olan yapıların da yürürlükteki yönetmelik şartlarını ne kadar sağladığı, deprem esnasındaki performans düzeyi, dayanımı, can güvenliği gibi risk değerlendirmeleri sonucunda geçmişten günümüze üretilen tüm yapıları oluşacak muhtemel depreme en iyi şekilde hazırlamak amaçlanmıştır. Bu tez kapsamında kırsal mimari mirasın korunması bağlamında bayburt kırsal geleneksel evi araştırmalarına konu olmuş Bayburt ile Aydıntepe İlçesi Sorkunlu Köyü sınırları içerisinde kalan ve araştırmamıza konu olan ev detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bu inceleme kapsamında StatiCAD-Yığma programı yardımı ile hem 2007 Deprem Bölgelerinde Yapılacak Binalar Hakkındaki Yönetmelik sınırlarında mevcut yığma yapıların performans analizini hem de 2013 yılında yürürlüğe giren Riskli Bina Tespit Yönetmeliği çerçevesinde mevcut yığma yapıların performans analizi yapılmıştır. Her iki yönetmelik şartları altında yapının performans hesapları yapılmış ve sonuçları verilmiştir.
Özet (Çeviri)
With the earthquake-resistant construction designs which is starting in 1990s in Turkey to the face of destructive effect of earthquake has been considerably progress. The earthquake performance of our newly constructed buildings has increased considerably with the computer-aided design figures that were developed with the Regulation on Buildings to be Made in Earthquake Regions which is entring in to force in 2007. At the same time the work of determining the performance of the building stock in the event of an earthquake has begun in Turkey. In this direction, the Risky Building Detection Regulation entered into force in 2013. With these principles, the structures that were built in the past and which is still using also taken into evaluation. Within this scope, risk assessments of the buildings' such as performance level, strength and life safety of during the earthquake are carried out. As a result, it is aimed to prepare all the structures that are produced daily from the past the most possible earthquake that will occur. In this thesis, Bayburt House which is a subject of Bayburt rural traditional house research in the context of preservation of rural architectural heritage within the boundaries of Sorkunlu village, Aydıntepe district, Bayburt province has been examined in detail. Within the scope of this review the principles of both the 2007 Earthquake Regulation and the 2013 Determination of Risky Buildings of the selected Bayburt house's of performance analysis was conducted with StatiCAD-Yığma software according to. In the performance calculations, information about the structure, materials used, information about the structure, modeling procedures and methods are presented in detail, the obtained results are given.