Makroekonomik faktörlerin açık artırmalı tomruk satış fiyatı oluşumuna etkileri
The effects of macroeconomic factors on auction log sale price
  1. Tez No: 517932
  2. Yazar: ZAHİR GİZEM ŞENEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Ormancılık sektörü dış çevre koşullarından etkilenen bir işletme modeli olmasının yanında, aynı zamanda diğer sektörler gibi ekonomik argümanlarında etkis altındadır. Bu nedenle uzun bir faaliyet süresine sahip ormancılık sektöründeki getiri ve kar marjını artırmak için orman ürünlerinin arz ve talebini etkileyen mikroekonomik ve makroekonomik faktörlerin etkilerinin araştırılması önemlidir. Bu çalışmada, makroekonomik faktörlerden altın, petrol, Amerikan Doları kuru, üretici fiyatları endeksi, tüketici fiyatları endeksi, sanayi üretim endeksi, reel faiz oranının ve bir önceki ürün fiyatının Kayın, sarıçam ve karaçam tomruk ihale fiyatı üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Çalışmada, Amasya Orman Bölge Müdürlüğü'ndeki 2009-2017 yıllarında çalışma alanında gerçekleştirilen 103061 adet açık artırmalı satış verileri analiz edilmiştir. Analizlerde tanımlayıcı istatsitikler yanında korelasyon ve regresyon analizleri kullanılmıştır. Çalışma sonucunda çeşitli sınıf ve boylardaki Sarıçam, Karaçam ve Kayın tomruklarının fiyatında etkili olan makroekonomik faktörler belirlenmiş, ayrıca makroekonomi faktörlere bağlı olarak fiyat tahmin modelleri oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Forestry sector is also influenced by economic arguments like other sectors, in addition to being a business model influenced by external environmental conditions. For this reason, it is important to investigate the effects of microeconomic and macroeconomic factors that affect the supply and demand of forest products in order to increase the yield and the profit margin in the forestry sector which has a long operating period. In this study, the effects of macroeconomic factors such as gold, oil, US dollar rate, producer prices index, consumer price index, industrial production index, real interest rate and previous product prices on the beech, yellow pine and larch timber auction prices were investigated. In the study, 103061 auctioned sales data carried out in the field of study in the Amasya Regional Directorate of Forestry in 2009-2017 were analyzed. Correlation and regression analyzes were used in addition to descriptive statistics. As a result of this study, macroeconomic factors which are effective in the price of scotch pine, black pine and beech logs of various classes and length were determined and price prediction models were established depending on macroeconomic factors.