Şanlıurfa İlinin yılanları
Snakes of Şanlıurfa Province
- Tez No: 517931
- Danışmanlar: DOÇ. MEHMET ZÜLFÜ YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmada 2016 ve 2017 yıllarında, Şanlıurfa ilinde yapılan arazi çalışmaları sonucunda toplanan ve daha önceki yıllarda (2004-2015) ZMADYU (Zoology Museum of Adıyaman University) müzesinde kayıtlı bulunan 21 yılan türüne ait toplam 170 materyal incelenmiştir. İncelenen örneklerden 9'u Typhlopidae, 17'si Leptotyphlopidae, 9'u Boidae, 130'u Colubridae, 1'i Elapidae ve 5'i Viperidae familyasına aittir. Yapılan arazi çalışmaları sonucunda, Şanlıurfa ilinden Rhynchocalamus satunini (Atkılı Toprak Yılan) türü ilk kez tespit edilmiştir. Örneklerin renk-desen, meristik folidosis özellikleri kaydedildi ve bazı metrik ölçümleri alındı. Ayrıca gözlenen türlerle ilgili ekolojik ve biyolojik bilgiler verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a total of 170 specimens belonging to 21 snakes that were collected from Şanlıurfa province between 2016 and 2017 as well as in previous years (2004-2015) and preserved in ZMADYU (Zoology Museum of Adıyaman University) were examined. Nine of the samples examined were belong to Typhlopidae, 17 to Leptotyphlopidae, 9 to Boidae, 130 to Colubridae, 1 to Elapidae, and 5 to Viperidae families. As a result of the field studies, the species of Rhynchocalamus satunini (Artificial Soil Snake) from Şanlıurfa province was reported for the first time. The color-pattern, meristic pholidosis properties of the samples were saved and some metric measurements were taken. In addition, ecological and biological information has been given about the species observed.