The impact of food import on Somali economic growth
Gıda ithalatının Somali'nin ekonomik büyümesi üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 825624
  2. Yazar: ABDINUR JIBRIL ALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EBRU GÜL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonomi Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonomi ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışma, 2010-1.Ç-2021-1.Ç döneminde Somali'de gıda ithalatı ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkiyi araştırmaktadır. Araştırmada, temel makroekonomik göstergeleri ve gıda ithalatı istatistiklerini kapsayan Dünya Bankası verileri kullanılmıştır. Analizde SPSS sürüm 24 kullanılmıştır.. Çalışma, gıda ithalatının Somali'nin ekonomik büyümesi üzerinde olumlu ve önemli bir etkisi olduğunu ortaya koymaktadır. Bu araştırma, zaman serisi verilerini inceleyerek, gıda ithalatının Somali'de ekonomik büyümeyi yönlendirmede oynadığı kritik rolü tanımlamaktadır. Bulgular, gıda ithalatı gibi dış faktörlerin bir ülkenin ekonomik gelişimi üzerindeki etkisini değerlendirmenin önemini vurgulamaktadır. Çalışma, Somali'de gıda ithalatı ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkiye ampirik kanıtlar sunarak mevcut literatüre katkıda bulunmaktadır. Gıda ithalatınınhacimsel etkisi, gıda ithalatının etkinliğini ve sürdürülebilirliğini artırmayı amaçlayan stratejik politikaların, ülkenin ekonomik büyüme yörüngesi üzerinde önemli bir etkiye sahip olabileceği anlamına gelmektedir. Bu sonuçlar, gıda ithalatı sektörünü geliştirmek için etkili stratejilere ve önlemlere olan ihtiyacı vurguladıkları için Somali için önemli politika çıkarımlarına sahiptir. Politika yapıcılar ve paydaşlar, ekonomik büyüme üzerinde sürdürülebilir ve olumlu bir etki sağlayarak, gıda ithalatı için elverişli bir ortamı teşvik eden politikalar geliştirmek ve uygulamak için bu bulguları kullanabilirler. Genel olarak, bu araştırma, gıda ithalatının ekonomik büyüme üzerindeki etkisini Somali özelinde analiz etmenin önemini vurgulamaktadır. Ekonomik kalkınma için bir katalizör olarak gıda ithalat sektörüne öncelik vermenin ve güçlendirmenin potansiyel faydalarına dair içgörüler sağlamakta ve böylece karar alma süreçlerinde politika yapıcıları, araştırmacıları ve diğer paydaşları bilgilendirmektedir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the relationship between food import and economic growth in Somalia over the period 2010Q1-2021Q1. The research employs data from the World Bank, which covers key macroeconomic indicators and food import statistics. The analysis is conducted using SPSS version 24, employing appropriate statistical techniques to assess the significance of the relationship. The study reveals a positive and significant impact of food import on Somali economic growth. By examining the time series data, this research identifies the crucial role played by food import in driving economic growth in Somalia. The findings emphasize the importance of assessing the impact of external factors, such as food import, on a nation's economic development. The study contributes to the existing literature by providing empirical evidence on the relationship between food import and economic growth in Somalia. The positive significance of food import implies that strategic policies aimed at enhancing the efficiency and sustainability of food imports can have a substantial impact on the country's economic growth trajectory. These results have significant policy implications for Somalia, as they highlight the need for effective strategies and measures to enhance the food import sector. Policymakers and stakeholders can utilize these findings to develop and implement policies that foster a conducive environment for food import, ensuring a sustainable and positive impact on economic growth. Overall, this research underscores the importance of analysing the impact of food import on economic growth in the specific context of Somalia. It provides insights into the potential benefits of prioritizing and strengthening the food import sector as a catalyst for economic development, thereby informing policymakers, researchers, and other stakeholders in their decision-making processes.