L'Etude de la structure dramatique dans le theatre de Jean Genet (Les Bonnes)
- Tez No: 51806
- Danışmanlar: PROF.DR. YÜKSEL GENÇAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fransız Dili ve Edebiyatı, French Linguistics and Literature
- Yıl: 1996
- Dil: Fransızca
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fransız Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET (Resume en Turc) YÜKSEK LİSANS TEZİ L'ETUDE DE LA STRUCTURE DRAMATIQUE DANS LE THEATRE DE JEAN GENET (LES BONNES) (JEAN GENETNİN HİZMETÇİLER ADLI OYUNUNDA DRAMATİK YAPI İNCELEMESİ) Fatma ŞANLI Danışman : Prof.Dr. Yüksel GENÇAL 1996, Sayfa : 82 Jüri : Prof.Dr. Yüksel GENÇAL Bu çalışmamızda, XX. yüzyıl Fransız romancı, şair ve oyun yazan olan Jean GENET' nin Les Bonnes (Hizmetçiler) adlı tiyatro eserini, yapısalcı bir yaklaşımla çözümlemeye çalıştık. Uyumsuz tiyatronun baş yapıtlarından birisi olarak kabul edilen Les Bonnes' un dramatik yapışım, olay örgüsü, kişi, uzam, zaman ve dil üzerindeII yoğunlaştırarak her birini farklı bir bölümde, kendi bütünlüğü içinde incelemeye çalıştık. Birinci bölümde genel yapı üzerinde durarak Genet' nin dramatik evrenini çözümlemeye çalıştık. Her ne kadar uyumsuz tiyatronun baş yapıtlarından biri olarak kabul edilse de, Les Bonnes' da özellikle olay örgüsünde geleneksel tiyatro öğelerinin de bulunduğunu gözlemledik. Bunu özellikle olay örgüsünün yapısında gözlemledik. Ayrıca oyunda ilgi çekici anlatım tekniklerinden biri olan“oyun içinde oyun”tekniğinin kullanıldığını da gözlemledik. İkinci bölümü ise kişilerin incelenmesine ayırdık. Greimas' in“eyleyen şema”sı içinde kişilerin işlevlerini tespit ettik. Ayrıca kişilerin oyundaki kimliklerini çözümlemeyi de amaçladık. Üçüncü bölümde uzam incelemesini yaparken,“gerçek uzam”ve“düşsel uzam”kavramlarından yola çıktık. Bunun yam sıra sahnede yer alan, uzamın belirlenmesinde yadsınamaz etkileri olan dekor objelerini de inceledik. Dördüncü bölümü ise oyunu zaman bakımından incelemeye ayırdık. Zaman kavramı tiyatroda çeşitli anlamlar içerir. Bu nedenle zaman konusunda“eylem zamanı”ve“sahnelenme zamanı”gibi ayrımlar yaptık. Eylem zamam içinde geriye dönüş ve önceleme şeklinde gerçekleşen zamansal sapımlan, sahnelenme zamam içinde ise olayın kimi zaman hızlanıp, kimi zaman yavaşlamasıyla kendini gösteren ritmi inceledik. Son bölümde ise tiyatronun vazgeçilmez öğelerinden biri olan dili inceleyerek, Genet' in çağımız sorunlarından yabancılaşmayı, nesnelleşmeyi ve iletişimsizliği oyun dilinde çeşitli tekniklerle somutlaştırdığını gözlemledik. Bu çalışmamızın Fransız Tiyatrosuna ilgi duyanlara rehberlik edeceğini ve Jean Genet' yi tammaya çalışanlara yardımcı olacağını ümit ediyoruz.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT (Resume en Anglais) M.A. THSESİS ANALYZE OF DRAMATIC STRUCTURE IN JEAN GENET'S LES BONNES Fatma ŞANLI Supervisor : Prof.Dr. Yüksel GENÇAL 1996, Pages : 80 The Jury : Prof.Dr. Yüksel GENÇAL We attempted to analyze, Les Bonnes (Housemaids), one of the plays of Jean GENET, a 20th century French novelist, poet and playwright, with a structuralist approach. We attempted to examine dramatic structure, plot, character, place, time and language of Les Bonnes, one of master pieces in absurd drama, focusing to separate chapters, in its integrity.IV In the first chapter, we tried to analyze Genet's dramatic universe by concentrating to the general master piece, we observed that Les Bonnes has especially in the plot, peculiarities of traditional drama. In addition, observed that it includes the technique“play within play”, an interesting narrative technique. In chapter two, we studied the characters, we determined the functions of characters in Greimas's“schema of actors”and we tried to analyze their identity. While studying on“place”in the third chapter, we began with the concepts of“real place”and“Fictional Place”; besides, we studied objects of stage setting which have inevitable effects on determining the place. In chapter four, we handled the play related to its“time”. The concept of time includes different meanings in drama. Therefore we divided this concept into two, as“time of action”and“time of staging”. We studied time deviations which appears as retrospective and prospective in time of action and the rthym which sometimes accelerates and sometimes slows down in time of staging. In the last chapter, studying dramatic language, one of the inevitable elements of drama, we observed that Genet has concretized, with various techniques, alienation, materialization and lack of communication in the language of play, which are the problems of our age. We hope our study will be a guide for ones who are interested in French Drama, and will be helpful for ones who try to know Jean GENET.