Arap dilinde zamanlar
  1. Tez No: 51805
  2. Yazar: ÖMER HATEMİ KÖMEÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NEVZAT HAFIZ YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Eski ve yeni kaynaklara müracaat edilerek sistematik olarak ve kurallarıyla“Arap Dilinde Zamanlar”konusu incelendi. Arap diline ilgi duyup öğrenme isteğinde olanların cümle içinde fiilin ifade ettiği zamanı anlama güçlüğünü giderecek bir çalışma olmuş tur. Arap dilinde fiil, genel olarak geçmiş(mâzi), şimdiki(hâl) ve gelecek(istikbâl) zamanlarının çeşitli kalıplarla ifade edildiği bir kelime çeşididir. Mazi fiil, asıl olarak geçmiş zamanı ifade ettiği gibi bazı du rum ve edatlarla şimdiki ve gelecek zamanlan da ifade edebilmekte dir. Muzâri fiil, şimdiki ve gelecek zaman ifadeleri için ortak kullanılan bir sığadır. Bazı belirleyici durumlarla bu iki zamandan birine tahsis edilmektedir. Yine bazı durum ve edatlarla geçmiş ve geniş zaman için kullanıldığı da olur. Emir fiil, genelde gelecek zaman ifade etmektedir. Bazı belirleyici durumlarda geniş zaman hatta geçmiş zaman bile ifade ettiği görülmektedir. Bileşik zamanlı fiil ise, biri asıl diğeri yardımcı olmak üzere iki fiilden oluşmaktadır. Sözkonusu yapı, hikâye olarak karşımıza çık maktadır. Buna göre geçmiş, şimdiki, gelecek veya geniş zaman ların hikâyeleri şeklinde isimlendirilir.“Geçmiş Zamanın Hikâyesi”,“Şimdiki Zamanın Hikâyesi”gibi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this dissertation I studied systematically the rules and usage of 'Tenses in Arabic Language“ with reference to ancient and modern resources. I believe that this study will help those who are interested in learning Arabic but having problems with proper use of verbs in sentences. ”Verbs" in Arabic language is a part of speech which are generally divided into three main groups as past, present and future. Any verb used to indicate a state of affairs in the past may also be used with certain prepositions to describe something at present or in the future. The present verbs are commonly used when describing the events happening at present but they are also used when we are reffering to future events. They are also used to indicate past events or reguler actions at present. The imperative is generally used with special reference to future events. We can sometimes use the imperative to indicate affairs which include the present moment and even some events in the past. Compound verbs are composed of a main verb and an auxiliary. This tense generally indicate cotinuous actions happening in the past, present and future.