Elektro oksidasyon yöntemi ile fenol gideriminin incelenmesi
Investigation of phenol expansion by electrooxidation method
  1. Tez No: 518067
  2. Yazar: ŞEYDA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDEM KOCADAĞİSTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çevre Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, hazırlanılan fenol içerikli sentetik atık suyunun elektrooksidasyon yöntemi ile giderimi incelenmiş ve sonuçları verilmiştir. Çalışmalar esnasında KOİ (Kimyasal Oksijen İhtiyacı) ve TF (Toplam Fenol) giderimlerinden elde edilen veriler incelenmiştir. Giderim esnasında başlangıç fenol konsantrasyonu 100 mg/L'de yapılan denemelerde yüksek TF giderim veriminin elde edildiği bulunmuştur. Başlangıç fenol konsantrasyonu (100, 250 ve 500 mg/L), destek elektrolit konsantrasyonu (10, 25, 50 ve 100 mM), akım şiddeti (5, 10, 15 ve 20 A) ve pH'ı (3, 4, 5, 6 ve 7) değerleri olarak elektroliz deneyleri yapılmıştır. Elektroliz deneyleri 40 V sabit potansiyel altında, 1 saatlik sürede ve sabit sıcaklık sıvı sirkülatörü oda sıcaklığına ayarlanarak kesikli reaktörde gerçekleştirilmiştir. Ayrıca deneyler esnasında belirlenen sürelerde örnek numuneler alınarak KOİ ve TF analizleri yapılmıştır. Elektrolizi yapılan deneyler arasında TF için 100 mg/L ve KOİ için 250 mg/L başlangıç fenol konsantrasyonun; 20 A akım şiddetinde, KOİ için pH 5, TF için pH 7'de ve 100 mM NaCI destek elektrolit konsantrasyonunda en iyi KOİ ve TF giderim verimi elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the removal of phenol-containing synthetic wastewater by electrooxidation method was investigated and the results were given. The data obtained from the COD (Chemical Oxygen Demand) and TF (Total Phenols) elimination during the study were examined. It has been found that high TF removal efficiencies are obtained in experiments conducted at initial phenol concentration of 100 mg/L during withdrawal. The initial phenol concentration (100, 250 and 500 mg/L), the supporting electrolyte concentration (10, 25, 50 and 100 mM), the current intensity (5, 10, 15 and 20 A) and the pH (3, 4, 5, 6 and 7). Electrolysis experiments were carried out in a cut-off reactor under a constant potential of 40 V for 1 hour and the constant temperature liquid circulator was set at room temperature. In addition, sample samples were taken during the tests and COD and TF analyzes were performed. Electrolysis experiments included an initial phenol concentration of 100 mg/L for TF and 250 mg/L for COD; At a current density of 20 A, pH 5 for COD, pH 7 for TF and 100 mM NaCI supplemental electrolyte concentration, the best COD and TF removal efficiencies were obtained.