N-sübstitüe 2-aminotiyazollerin sentezi
Synthesis of n-substituted 2-aminothiazoles
- Tez No: 518072
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMHUR KIRILMIŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada 1,3-dikloroaseton ile tiyoürenin reaksiyonundan daha önce sentezlenmemiş yeni bir aminotiyazol sentezlendi ve yapısı FT-IR ve 1H,13C-NMR, tek kristal X-ışınları difraksiyonu yöntemleriyle aydınlatıldı. Sentezlenen 4,4'-Disülfandiilbis(metilen)ditiyazol-2-amin ile benzoilklorür türevleri etkiştirilerek yeni Amitler türetildi. Birçok sentetik veya doğal ilaçların yapısında da bulunan Amitler, disülfit köprüsü, ve imin grubu ihtiva eden bir seri bileşik sentezlendi ve yapıları FT-IR ve 1H-NMR ile aydınlatıldı.
Özet (Çeviri)
In this study, a novel aminothiazole which was not synthesized before reaction of 1,3-dichloroacetone with thiourea was synthesized and its structure was elucidated by FT-IR and 1H, 13C-NMR, single crystal X-ray diffraction methods. New amides were synthesized by reacting the synthesized 4,4'-Disulfanediylbis(methylene)dithiazol-2-amine with benzoylchloride derivatives. A series of compounds containing Amides, disulfide bridge, and imine group, which are also found in the structure of many synthetic or natural drugs, were synthesized and the structures were illuminated by FT-IR and 1H-NMR.