Düden şelalesi (Antalya) ve çevresindeki tufa çökellerinin taşıma gücünün belirlenmesi
Determination the bearing capacity of tufa deposits in Duden waterfall (Antalya) and its surroundings
- Tez No: 518078
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Ülkemizde, gelişen teknoloji ve yaşam koşullarına bağlı olarak kentlerimizdeki nüfus hızla artmakta ve bunun sonucunda barınma başta olmak üzere çeşitli amaçlar doğrultusunda inşa edilen mühendislik yapılarının yüksekliklerinde de artış gözlenmektedir. Mühendislik yapılarının projelendirilmesi ve inşa aşamasındaki temel koşulları, önemli faktörlerin başında gelmekte, yapı yüksekliği arttıkça temel koşulları daha da önem kazanmaktadır. Temel koşullarına etki eden faktörlerin başında, yapının inşa edileceği alandaki litolojik özellikler gelmekte, yapıların temele ileteceği yükler sonucunda temel kayalarının göstereceği davranışın bilinmesi önem kazanmaktadır. Bu birimlerin mühendislik özelliklerinin ve bu özelliklere bağlı taşıma gücü değerlerinin belirlenmesi gerekmektedir. Nüfus artışının gözlendiği illerimizden birisi de Antalya'dır. Antalya'nın büyük bir bölümü travertenler üzerinde yer almakta ve bu travertenler oluşumları gereği farklı davranışlar göstermektedir. Travertenler, özellikle fazla pekişmemiş kesimler başta olmak üzere, tufa olarak adlandırılmaktadır. Tufalar genellikle yüzeyde olmak üzere yer yer farklı derinliklerde farklı kalınlıklarda gözlenmektedir. Tufalar kaya ile zemin arasında fiziksel özellikler sunmakta, bu sebeple dayanımları da değişkenlik göstermektedir. Bu çalışmada, mühendislik yapılarının temel koşullarının projelendirilmesinde önemli bir faktör olan taşıma gücünün belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu sebeple tufa birimlerine, taşıma gücünün belirlenmesinde yerinde (in-situ) yapılan deneylerden olan plaka yükleme deneyleri uygulanmıştır. Plaka yükleme deneyleri sonrası elde edilen taşıma gücü değerleri, daha önceki çalışmalar sonucunda elde edilen değerlerle karşılaştırılmış, ayrıca tufaların derinlere doğru değişimini belirlemek amacıyla temel sondajları yapılmıştır. Karot örnekleri üzerinde yapılan tek eksenli basınç deneyleri ile bulunan taşıma gücü değerleri, arazide yapılan plaka yükleme deney sonuçları ile karşılaştırılmış ve inceleme alanındaki birimlerin taşıma gücü değerleri farklı deney sonuçları ile irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The population in our cities is increasing rapidly depending on the developing technology and living conditions in our country and as a result, the height of the engineering constructions that are constructed for various purposes increasing. Construction phase of the engineering buildings and the design of the foundations are the most important factors and as the building height increases, conditions of the foundations become more important. The most important factors affecting the fundamental conditions are the lithological features in the area where the structure will be constructed and it is important to know the behavior of the foundation rocks as a result of the loads on the structures. For this reason, it is necessary to determine the engineering properties of the units, which located at the fundamentals and it is necessary to decide the bearing capacity values connected to these properties. Antalya is one of the cities where the population increase is observed. A large part of the Antalya is located on the travertines and due to the formation, they exhibit different behavior. Traverten units, especially in the unconsolidated sections, are called tufa. Tufas are observed at different depths and also usually on the surface. Tufas indicate physical properties between the rock and the soil and their strengths vary due to these properties. In this study, it is aimed to determine the bearing capacity, which is an important factor in predicting the foundation conditions of the engineering constructions. For this reason, plate-loading tests, which is one of the in-situ experiments, have been applied to the fundamentals formed by tufa. The bearing capacity values obtained after the plate loading tests were compared with the values obtained from the previous studies and the foundation drillings were done to determine the change of the tufas to the depths. Uniaxial pressure tests were carried out on the core samples. The bearing strength values obtained by uniaxial pressure tests on the core specimens were compared with the plate loading test results and the bearing strength values of the units were examined with different test results.