KKTC'deki üniversite öğrencilerinin kadına yönelik şiddet algısı
Perception of violence against women in T.R.N.C based students
- Tez No: 518106
- Danışmanlar: PROF. DR. NERGİS CANTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Kadına yönelik şiddet, insanlık tarihi boyunca süregelen ve henüz sebebi ve çözümü tam olarak tanımlanamamış bir insanlık sorunudur. İnsan haklarının ihlali olan ve dünya genelinde baş gösteren bu sorunun ortadan kalkabilmesi için farklı ülkelerin kültür yapılarına göre köklü değişikliklere gidilmelidir. Kadına yönelik şiddet değişik formlarda gözlemlenebilmektedir. En yaygın şiddet türü olan fiziksel şiddet başta olmak üzere, psikolojik ve ekonomik şiddet olarak üç ana dalda incelenebilir. Şiddet mağduru kadınlarda şiddet sonrası gözlemlenen etkiler de şiddetin uygulanış şekli, türü ve süresine göre değişkenlik gösterebilmektedir. Şiddet sadece bireyi değil, tüm toplumu etkileyen küresel bir sorundur. Şiddetin en aza indirgenmesi adına yapılacak değişiklikler ancak eğitim vasıtası ile gerçekleştirilebilir. Bu bağlamda sorunun temeli olan kadına yönelik şiddet algısını KKTC' de okuyan üniversite öğrencilerinin katılımı ile anlayabilmek ve KKTC'de kadına yönelik şiddet konusuna çözüm ve öneriler sunabilmek adına bir çalışma yapılmıştır. Çalışmada kadına yönelik şiddet algısı önceden belirlenen senaryolar üzerinden ölçülmüş ve elde edilen sonuçlar SPSS programı vasıtası ile analiz edilerek istatistiksel veriler ortaya çıkarılmıştır. Çalışma sonucunda, KKTC'de okuyan yerleşik öğrencilerin kadına yönelik şiddet algısının hassas olduğu ancak bazı noktalarda geliştirilmesi gerektiği kanısına varılmıştır. Örneğin, bir erkeğin kadının emri altında çalışmasına karşı olan tutum, erkek ve kadın bireyler arasında değişkenlik göstermiş ve erkeklerin çoğunluğu kadın emri altında çalışmayı ezici görmüşlerdir. Ancak, katılımcıların ezici çoğunluğunun kız çocuklarının yanlış hareketlerinde babaları tarafından dövülerek cezalandırılmalarını yanlış bulmaları toplumun geleceği açısından sevindiricidir. Bu çalışmanın sonuçları ataerkil toplumlarla yapılan şiddet çalışmaları sonuçları ile benzer veriler göstermiştir. KKTC'de daha önce böyle bir çalışma yapılmamış olması, çalışmanın KKTC toplumu açısından önemini korumaktadır.
Özet (Çeviri)
Violence against women which the reasons could still not be identified has been a global issue since the beginning of history. This problem can be defined as being a violation of human rights. To eliminate this problem that is seen throughout the worl, different combatting techniques should be developed for different countries with various cultural roots. Violence against women can be observed in ways; physical, psychological and economical. The effects of violence against women vary according to the method, type and the duration of violence applied to the victim. Violence does not adversely effect the victim only but also the whole society. In order to minimise violence, the education system should be altered. A study with the university students in TRNC was carried out with the aim of investigating the perception of violence against women amongst the TRNC university students. By doing so, the scope of the problem was established and solutions were proposed so as to reduce and prevent violence against women. The perception of violence against women was measured by pre-determined scenarios and the results were analysed through the SPPS program to produce statistical data. As a result of the study, it was concluded that the perception of violence against women amongst the TRNC-based students were sensitive and precise while some developments should be made at certain points. For instance, working with a female boss was found humiliating amongst male participants while female participants found it being a normal routine of daily life. However, finding that the vast majority of the participants viewed it strongly incorrrect for a father to hit his daughter for her mistakes was rejoicing for the future of the TRNC society. The results of this study was found to be paralel with the studies done in other patriarchal societies. No investigative researches specific to TRNC university students had been found in the literature.