Yoğunlaştırılmış nano parçacıklı PVT/FDM sistemin deneysel analizi
Experimental analysis of the concentrated PVT/ PCM system with nanoparticles
- Tez No: 518107
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALPER ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Yenilenebilir enerji, günümüzde kullanılan fosil yakıt kaynaklarının bitecek olması ve enerji ihtiyacının sürekli artıyor olmasıyla gelecekte büyük öneme sahip olacaktır. Güneş enerjisi en önemli yenilenebilir enerji kaynaklarındandır. Güneş enerjisi kullanılarak elektrik üretimi yapılabilmektedir. Güneş enerjisinden elektrik üretme yöntemlerinden biri fotovoltaik (PV) sistemlerdir. Fotovoltaik sistemlerin veriminin artırılması için ışınımın arttırılması ya da panel arkası sıcaklığın düşürülmesi gerekmektedir. Bu bilgiler ışığında yapılan çalışmada yoğunlaştırıcı kullanılan üç panel deneysel olarak incelemiştir. Birinci panel normal bırakılarak sadece yoğunlaştırıcı kullanılmıştır. İkinci panel, panel arkası sıcaklığın azaltılması ve ısı depolama amaçlı faz değiştiren malzeme (FDM) ile doldurulmuştur. Üçüncü panelde ise faz değiştiren malzemeye %5 oranında nanopartikül (Al2O3) eklenmiştir. Böylece aynı şartlar altınca üç panelin termal ve elektriksel davranışları incelenmiştir. Ekserji analizi sonuçlarına göre nanopartikül parafin karışımlı panelin ortalama ekserji verimi %9,9 iken sadece parafin kullanılan panelin verimi %8,8 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Renewable energy will have great importance in future because of that the fossil fuel resources used today will be consumed and that the energy need increases continuously. Solar energy is one of the most important renewable energy sources. Electricity can be produced using the solar energy. One of the methods for generating electricity from the solar energy is photovoltaic (PV) systems. In PV systems solar radiation is absorbed and converted into the electricity. Greatest loss in PV systems is caused by the conversion of radiation into the thermal energy. For increasing the efficiency in PV systems, it is necessary to increase the radiation or to reduce the temperature of the back of the panels. According to this information, in this study three panels using concentrator have been investigated experimentally. First panel has been kept normally and only the concentrator has been used. The second panel was filled with phase changing material (PCM) for the purpose of decreasing the temperature of the back of the panel and heat storage. In the third panel, nanoparticle (Al2O3) at a rate of 5% was added into the phase changing material. Thus, the thermal and electrical behaviors of three panels were investigated under the same conditions. According to the results of the exergy analyses, average exergy efficiency of the panel with Np-paraffin mixture has been determined as 9.9%, whereas that of the panel with paraffin as 8.8%.