Mevcut betonarme yapilarin depreme karşi güvenli̇ği̇ni̇n araştirilmasi ve güçlendi̇ri̇lmesi̇
Investigation and strengthening of existing reinforced concrete structure safety against earthquake
- Tez No: 518108
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN RIZKULLAH YERLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Dinamik etki altındaki yapıların performansları Amerika'da FEMA tarafından belirlenen kurallara göre değerlendirilmektedir. FEMA-356'ya paralel olarak revize edilen Türk deprem yönetmeliği, yeni yapılan binalarda depreme dayanıklılığı esas alan bir tasarım yapılmasını öngörür. Bu tasarımın ana ilkesi: taşıyıcı ve taşıyıcı olmayan sistem elemanlarının hafif şiddetteki depremlerde hasar görmemesi ve orta şiddetteki depremlerde hasarın onarılabilir düzeyde kalmasıdır. Şiddetli depremlerde ise can güvenliğinin sağlanması amacıyla kalıcı hasar oluşumunun sınırlandırılmasıdır. Güçlendirme, binaların deprem güvenliğini arttırmak için yapılan işlemleri içerir. Bu işlemler bazen binanın tümüne, bazen de sadece belirli taşıyıcı sistem elemanlarına uygulanır. Binanın güçlendirilmesi genel anlamda iki temel nedenle gerekebilir. Bunlardan birincisi, depremden kaynaklanan bir hasardan dolayı güvenliğin arttırılmasına ihtiyaç duyulmasıdır. İkincisi ise, herhangi bir hasar bulunmadığı halde, binanın depreme karşı yeterince güvenli olmadığının tespit edilmesidir. Her iki durumda da, binanın deprem güvenliğinin hedeflenen düzeye yükseltilmesi amacıyla güçlendirme çalışmalarına başvurulmalıdır. Özellikle deprem sonrası öncelikli kullanılacak yapıların (hastane, okul vb.) güvenli olup olmadığının ve bu yapıların deprem anındaki performanslarının nasıl olduğunun bilinmesi gerekmektedir. Bu çalışmada mevcut yapıların depreme karşı güvenliğinin denetlenmesi ve gerekli hallerde güçlendirme çalışmalarının projelendirilmesi, böylelikle ilerde yaşanabilecek can ve mal kayıplarının önlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The performance of structures under dynamic influence is assessed according to the rules set by the Federal Emergency Management Agency (FEMA) in the United States. The Turkish Earthquake Code which was revised in parallel with FEMA-356, provide a design based on earthquake resistance in newly constructed buildings. The main theme of this design is that the carrier and non-carrier system components are not damaged in mild severe earthquakes and the damage must be remains repairable in medium severity earthquakes. İn case of severe earthquakes the purpose of this design is to limit the occurrence of permanent damage to ensure safety of life. Strengthening includes operations to improve earthquake safety of buildings. Strengthening of the building may be necessary for two main reasons. The first of these is the need to increase safety due to an earthquake-related damage. The second is to determine that the building is not durable against an earthquake even if there is no damage in the building. In both cases, strengthening studies should be applied to increase the building's earthquake safety to the targeted level. In particular, it is necessary to know whether the structures to be used primarily (hospital, school, etc.) after the earthquake are safe and how these structures are performing at the moment of an earthquake. In this study, it was aimed to control the safety of the existing structures against the earthquake and projects of strengthening work have been carried out where it is necessary thus, to prevent any loss of life and property that can potentially experienced in the future.