Mersin Toroslar ilçesi dağlık alanlarında şeftali üretimi ve pazarlaması
Peach production and marketing on mountainous areas of Mersin Toroslar district
  1. Tez No: 518126
  2. Yazar: ALİ BAYKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER FARUK EMEKSİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Mersin Toroslar İlçesi uygun ekolojik koşulları dolayısıyla şeftali üretimi için büyük bir potansiyele sahiptir. Mersin Türkiye şeftali üretiminin %17,7'si ile ilk sırada almaktadır. Araştırma bölgesi olan Toroslar ilçesi de bu üretimin %43'lük payını gerçekleştirmektedir. Gerçekleşen üretim miktarı, potansiyelin çok gerisinde bulunmaktadır. Bu çalışma, şeftali yetiştirilen işletmelerin yapılarını incelemek, pazarlama organizasyonunun etkinliğini değerlendirmek, bölgede şeftali üretim ve pazarlamasını geliştirmek amacıyla yapılmış olup, şeftali üretim potansiyelinin daha iyi değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Araştırmanın ana materyalini, üreticilerden anket yoluyla toplanan veriler oluşturmaktadır. Araştırmada yapılan SWOT analiziyle, şeftali üretiminin zayıf ve güçlü yönleri ile pazardaki tehdit ve fırsatlar incelenerek, üretim ve pazarlama aşamalarında yapılacak bazı iyileştirmelerle, bölgede üretim ve pazarlamanın hızlı bir şekilde geliştirilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mersin Toroslar District has a great potential for peach production due to its suitable ecological conditions. Mersin is in the first place with 17.7% of Turkey's peach production. The district of Toroslar, which is the research area, also accounts for 43% of this production. Thus, the amount of production realized is far behind the potential. The aim of this study was to examine the practices of peach growing enterprises, to evaluate the effectiveness of marketing organization and to improve the production and marketing of peaches in the region and to evaluate peach production potential better. The main material of the study is data collected from the producers through survey. Through the SWOT analysis conducted in the research, the weak and strong aspects of peach production and the threats and opportunities in the market were examined and some improvements in the production and marketing stages will resulted in the rapid production and marketing of the region.