2-klorofenol'ün Allium cepa L. kök meristem hücreleri üzerine sitogenetik ve genotoksik etkileri
Cytogenetic and genotoxic effects of 2-chlorophenol on Allium cepa L. root meristem cells
  1. Tez No: 518125
  2. Yazar: DERYA KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP LİMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Organik kirleticilerden biri olan 2-Klorofenol (2-KF) yüksek klorlu bileşiklerin sentezinde, bazı boyalarda, koruyucularda, herbisitlerde, fungusitlerde ve plastiklerin sentezinde ara ürün olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmada, 2-KF'nin sitotoksik ve genotoksik etkileri Allium cepa kök meristematik hücrelerinde kök büyümesi, mitotik indeks (MI), kromozomal anormallik (KA)'ler ve DNA hasarı üzerindeki etkileri Allium anafaz-telofaz ve Komet testleri kullanılarak araştırılmıştır. 2-KF'nin EC50 değeri Allium kök büyümesini engelleme testi ile yaklaşık olarak 25 ppm belirlenmiştir. 2-KF'nin üç konsantrasyonu (12,5, 25 ve 50 ppm), saf su (negatif kontrol) ve metil metan sülfonat (MMS, 10 ppm, pozitif kontrol) soğan kök hücrelerine farklı zamanlarda (24, 48, 72 ve 96 saat) uygulanmıştır. 2-KF'nin tüm konsantrasyonları mitotik indekste (MI) hafif bir şekilde azalmaya neden olmuştur. 2-KF toplam KA'ları (bozulmuş anafaz telofaz, kalgın kromozom, yapışkanlık ve anafaz köprüsü) ve DNA hasarını kontrol grubuna göre istatistiksel olarak arttırmıştır. Bu sonuçlar 2-KF'nin A. cepa kök meristematik hücreleri üzerinde genotoksik etki oluşturduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
2-Chlorophenol (2-CP), an organic pollutant, is used as intermediate in the synthesis of the higher chlorinated congeners, certain dyes, preservatives, herbicides, fungicides and plastics. In this study, cytotoxic and genotoxic effects of 2-CP were investigated on the root meristem cells of Allium cepa for its effects on root growth, mitotic index (MI), mitotic phases, chromosomal abnormalities (CAs) and DNA damage by using Allium anaphase-telophase and Comet assays. EC50 of 2-CP value was determined as approximately 25 ppm by Allium root growth inhibition test. Three concentrations of 2-CP (12.5, 25 and 50 ppm), distilled water (negative control) and methyl methane sulphonate (MMS, 10 ppm, positive control) were applied to onion stem cells under different exposure periods (24, 48, 72 and 96 h). All the applied doses of 2-CP slightly decreased MIs. 2-CP induced total CAs such as disturbed anaphase-telophase, chromosome laggards, stickiness and bridges and also DNA damage at significant levels. These results demonstrate that 2-CP has genotoxic effects in A. cepa root meristematic cells.