Genç futbolcularda myofascial gevşeme tekniğinin topun hızı ve isabetine etkisi
The effect of self myofascial relaese on the velocity and accuracy of the football in young soccer players
  1. Tez No: 518141
  2. Yazar: GÜRCAN YAZICI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BAHAR ÖZGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sporda Performans ve Kondisyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı; klasik sportif ısınma protokolüne ek olarak uygulanan myofascial gevşeme uygulamasının futbolcularda top hız ve isabetine etkisinin incelenmesidir. Yöntem: Çalışmanın denek grubu U19 14 erkek futbolcudan oluşturulmuştur (Yaş(yıl):18,57±0,13; Boy(cm): 173,98±0,99). Deneklerin antropometrik ölçümleri sonrasında, dikey sıçrama, durarak uzun atlama, hexagon, 10-20-30m Sprint ve esneklik ölçümleri alınmıştır. Spor performans testlerinden ayrı günlerde birbirini takip eden 2 günde sportif ısınma ve myofascial gevşeme uygulamalı ısınma sonrası top hız ve isabeti 356 futbol şut testi kullanılarak yapılmıştır. Veriler SPSS (Statistical Package for Social Sciences) paket programına aktarıldıktan sonra tanımlayıcı istatistikler hesaplanmıştır. Wilcoxon Signed Test ve Spearman testleri uygulanarak analizler gerçekleştirilmiştir. Elde edilen bulgular %95 güven aralığında, %5 anlamlılık düzeyinde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study was to investigate and to compare the effect of self myofascial release which integrated with warm-up session and classic warm-up session on the velocity and accuracy of the football in young soccer players. Method: The subjects of the study consists of 14 male U19 soccer players (Age (years): 18,57 ± 0,13; Length (cm): 173,98 ± 0,99). Following the anthropometric measurements of the subjects, vertical jump, long jump, hexagon, 10-20-30m Sprint and flexibility measurements were taken. The 356 Soccer Shooting Test was used to measure the velocity and the accurary of the football on the separate days from sport performance tests starting with Classic warm-up and self myofascial release integrated warm-up protocols. The data were presented as descriptive statistics. Wilcoxon Signed Test was used for comparison and Spearman test was applied for the correlation analysis. The statistical analysis were applied at 95% confidence interval and at 5% significance level.