Şanlıurfa ili ve çevresinde batı nil virusu enfeksiyonunun serolojik ve virolojik olarak araştırılması
Serological and virological investigation of west nile virus infection in resident breeder horses at Şanliurfa province and surrounding
  1. Tez No: 518149
  2. Yazar: RAHİME ADALET DUYUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TANER KARAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Viroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Batı Nil Virusu (BNV) insanlar, atlar, kuşlar ve çeşitli vahşi hayvanlarda ensefalit vakası ile seyreden, salgınlara sebep olabilen, artopodlarla bulaşan ve Flaviviridae ailesine mensup zoonoz bir virustur. BNV'nin doğal vektörü Culex ve Aedes cinsi sivrisinekler olup, bu artropodlar ile yabani kuşlar arasında önemli bir bulaşma zincirine sahip olan BNV'nin enfeksiyon spektrumunda at, insan, köpek, koyun gibi memeli hayvanlar ile tavuk gibi evcil kanatlı hayvanlar da bulunmaktadır. Bu tez çalışmasında Şanlıurfa ili ve çevresinde yerleşik damızlık atlarda Batı Nil virusu enfeksiyonunun serolojik (ELISA ve PRNT) ve virolojik (Real Time RT-PCR) olarak araştırılması hedeflenmiştir. Bu amaçla Şanlıurfa ili ve çevre ilçelerindeki 10 merkezden ve daha önce bulunduğu yerden ayrılmamış toplam 277 damızlık attan alınan kan serum örnekleri kullanıldı. Örnekler öncelikle ELISA testine tabi tutularak antikor yanıt varlığı açısından değerlendirildi. Örneklerden 42 adedi (% 15.1) seropozitif, 16 adedi (%5,7) şüpheli olarak değerlendirildi. Mevcut seropozitif ve şüpheli örnekler PRNT'ye tabi tutuldular. Söz konusu 42 örnekten 11 adedi (26.1)'nin spesifik Batı Nil virüs antikoru taşıdığı tespit edildi. Şüpheli örneklerin hiçbirinde PRNT seropozitifliğine rastlanmadı. Örneklenen 277 damızlık atın 11 adedinde (% 3,9) spesifik Batı Nil virüs antikoru saptandı. ELISA testi ile seropozitif olarak tespit edilen 42 örnek ile 16 adet şüpheli örneğin hiçbirisinde Real Time Revers Transkriptaz-Polimeraz Zincir Reaksiyonu (rtRT-PCR) ile viral RNA saptanamamıştır.
Özet (Çeviri)
The West Nile Virus (BNV) is a zoonotic virus that is transmitted to humans, horses, birds and various wild animals through encephalitis, caused by outbreaks, transmitted by arthropods, and belonging to the Flaviviridae family. The natural vectors of BNV are Culex and Aedes mosquitoes, which have an important chain of infection between these arthropods and wild birds. In the spectrum of infection, mammals such as horse, human, dog, sheep and domestic poultry such as chickens are also present. In this thesis study, it was aimed to investigate serologic (ELISA and PRNT) and virological (Real Time RT-PCR) of West Nile virus infection in breeding horses built in and around Şanlıurfa province. For this purpose, serum samples were taken from 10 centers in Şanlıurfa province and neighboring provinces and 277 breeder attitudes which were not separated from their previous sites. The samples were first assessed for antibody response by ELISA test. Of the samples, 42 (15.1%) were seropositive and 16 (5.7%) were suspected. Existing seropositive and suspected samples were subjected to PRNT. Of the 42 samples, 11 (26.1) were found to carry the specific West Nile virus antibody. No seropositivity of PRNT was found in any of the suspicious specimens. Specified West Nile virus antibodies were detected in 11 (27%) of the 277 breeding stocks (3.9%). With 42 samples seropositive by ELISA test, no viral RNA was detected by Real Time Revers Transcriptase-Polymerase Chain Reaction (rtRT-PCR) in any of the 16 suspected samples.