Dynamic fracture of explosive bolt
Patlayan civatanın dinamik kırılımı
- Tez No: 518161
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNÜ DAL, PROF. DR. RAİF ORHAN YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Bu tez çalışmasında, sistemin güvenilirliğini artırmak için farklı geometrilere sahip pistonlardan oluşan basınç tipli patlayan civataların kırılımı çalışılmıştır. Kırılım analizlerinden önce piroteknik patlayan civatanın içerisinde bulunan başlatıcı elemanın performansını benzetmek için sıfır boyutlu balistik bir kod geliştirilmiştir. Geliştirilen bu kodu kullanarak, genleşme haznesindeki basınç ve sıcaklık değerleriyle pistonun konumu ve hızı tahmin edilebilir. Bu parametrelerin tahmininden sonra kapalı bomba testleriyle balistik kodun doğrulaması gerçekleştirilmiştir. Sistemin güvenilirliğini artırmak için parçacık oluşturmayan, en düşük enerji kaybıyla gerçekleşen temiz bir ayrılma üzerinde çalışmak için üç farklı piston modeli oluşturulmuştur. Bu modellerin farklı ayrılma davranışları LS-DYNA ile analiz edilmiş ve karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, dynamic fracture of the pressure type explosive bolt is established with different geometry of the piston, which is used to break the body, to enhance the reliability of the system. Before the fracture analysis of the explosive bolts, pyrotechnic combustion analysis is studied and 0-D ballistic solver is developed to simulate the performance of the initiator into the pyrotechnic, namely pressure type, explosive bolt. By using the developed model, the pressure and temperature in the expansion chamber, the position and velocity of the piston can be predicted. After prediction of these parameters, the pressure expansion is validated with closed bomb experiments. Then, three different shape piston models are developed to study on clean separation without fragmenting parts with minimum dissipated of energy during the separation of the system to get higher reliability. The varied separation behavior of these pyrotechnic explosive bolt models are analyzed and compared in LS-DYNA.