Sağlık çalışanlarının empatik eğilim ve etik duyarlılık düzeylerinin hasta hakları bağlamında incelenmesi: Ağrı ili örneği
Examination of the levels of empathetic tendency and ethics sensitivity as part of patient rights of health workers: Example of Ağri
  1. Tez No: 518162
  2. Yazar: TANER TATLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS EMRE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hastaneler, Sağlık Kurumları Yönetimi, Sosyal Hizmetler, Hospitals, Health Care Management, Social Services
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Çalışmanın Amacı: Ağrı iline bağlı hastanelerde çalışan hekim ve hemşirelerin empatik eğilim ve ahlaki duyarlılık düzeylerini hasta hakları bağlamında değerlendirip; empati ve ahlaki duyarlılık düzeylerinin, çalışanların hasta haklarına yönelik tutumlarına etkisini tespit etmektir. Gereç ve Yöntem: Araştırmanın hedef kitlesini oluşturan hekim ve hemşirelerin empatik eğilim, ahlaki duyarlılık düzeyleri ve hasta hakları tutumları arasındaki ilişki korelasyon türü ilişkisel tarama modeli kullanılarak çözümlenmiştir. Araştırmanın evrenini Ağrı İlinde faaliyet gösteren 8 devlet hastanesi ve 1 Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde çalışan 175 hekim ve 648 hemşire oluşturmaktadır. Örnekleme çerçevesini belirlemek için söz konusu hastanelerin çekirdek kaynak yönetim sistemlerinden personel sayıları ile ilgili bilgi alınmış olup; evren içerisinde oransız eleman örnekleme yöntemi ile belirlenmiş olan toplamda 100 hekim 100 hemşire araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmada birincil verilerin elde edilebilmesi amacıyla; çalışanların hasta hakları tutumlarını ve kişisel bilgilerini öğrenmek amacıyla araştırmacı tarafından oluşturulan“Anket Formu”, Üstün Dökmen' in 1988 yılında insanların diğer bireylerle empati kurma düzeylerini belirlemek için geliştirdiği“Empatik Eğilim Ölçeği”ve geçerlilik, güvenirlik çalışması 2005 yılında Hale Tosun tarafından yapılarak Türk toplumuna uyarlanan“Ahlaki Duyarlılık Anketi”kullanılmıştır. Bulgular: Verilerin istatistiksel analizinde“bağımsız iki örneklem t testi (independent samples t test)”,“tek yönlü varyans analizi (One Way ANOVA)”,“Bonferroni post hoc testi (Scheffe)”,“Ki-Kare analizi”,“Pearson korelasyon analizi ve regresyon analizi”nden faydalanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Aim of the Research: The aim of research is to evaluate the level of emphatic tendency and ethical susceptibility of doctors and nurses who work at hospitals in Ağrı as part of patient right; empathy and ethical sensitivity to the determine the effect of employees' attitudes towards patient rights. Material and Method: The correlation between the level of emphatic tendency and ethical susceptibility and patient right attitudes of doctors and nurses who form the target group is analyzed by using relation screening model. The universe of this study consists of 175 doctors and 648 nurses who work in 8 Public Hospitals and 1 oral and Dental Health Center which are active in Ağrı province. In order to define the sampling frame, data on the numbers of professionals is received from core funding management system of subject hospitals , and 100 doctors and 100 nurses in total who are detected Disproportionate Element Sampling method. ''Questionnaire form'' created by researcher is used in order to collect primary data ; and in order to find out the professionals' patient right attitudes and personal information; ' Empathic Tendency Scale' which is created by Üstün Dökmen in 1988 to scale the level of empathy of professionals in their daily life and ' Moral Sensitivity Questionnaire' which is adapted on Turkish Public and whose validity ,reliability research made by Hale Tosun in 2005 are used. Findings: In the statistical analysis of data, Independent Samples T test, One Way ANOVA, Bonferroni Post Hoc Test (Scheffe), Ki-Squarre Analysis, Pearson Correlation and Regression Analysis are used.