112 acil sağlık hizmetlerinden hasta memnuniyet düzeyinin belirlenmesi ve hasta memnuniyet ölçeğinin geliştirilmesi
Determination of patient satisfaction level from 112 emergency health services and development of patient satisfaction scale
- Tez No: 518189
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS EMRE ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İlk ve Acil Yardım, Health Care Management, Emergency and First Aid
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmanın temel amacı“112 Acil Sağlık Hizmetlerinde Hasta Memnuniyet Ölçeği' nin”geliştirilmesi, ölçeğin geçerlilik ve güvenilirlik analizlerinin yapılarak literatüre kazandırılmasıdır. Çalışma tanımlayıcı ve retrospektif özellikte olup 2015 yılında Aksaray il merkezinde 112 acil sağlık hizmetlerinden hizmet alan hasta ve hasta yakınları üzerinde gerçekleştirilmiştir. Ölçeğin geliştirilmesi sürecinde ilk olarak 40 maddeden oluşan taslak bir soru havuzu oluşturulmuştur. Soru havuzundaki maddelerin içerik ve kapsam açısından uygunluğunu değerlendirmek için Kapsam Geçerlilik Oranı-KGO- (Content Validity Ratio/Index) indeksi hesaplanmış ve KGO indeksi 0,62 altında kalan maddeler soru havuzundan çıkarılmıştır. Sonuçta 8 madde elenerek 32 maddeden oluşan bir envantere ulaşılmıştır. Ölçeğin iç tutarlılık denetiminde Madde-Toplam-Madde korelasyonları ve Cronbach Alpha güvenilirlik katsayısı kullanılmıştır. Geliştirilen ölçeğin yapı geçerliliği ise Açımlayıcı (Exploratory) Faktör Analizi ve Doğrulayıcı (Confirmatory) Faktör Analizi ile yapılmıştır. Araştırmadan toplanan veriler SPSS 20.0 ve SPSS AMOS 23.0 paket programında analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to develop the“112 Patient Satisfaction Scale for Emergency Health Services”, to gain the literature by analyzing the validity and reliability of the scale. The study was descriptive and retrospective and was conducted on patients and their relatives who served 112 emergency health services in Aksaray province in 2015. During the development of the scale, a draft questionnaire consisting of 40 items was first created. Content Validity Ratio / Index was calculated to evaluate suitability of the items in the question pool in terms of content and scope, and the items below the content validity index 0,62 were excluded from the question pool. As a result, 8 items were sieved, resulting in an inventory of 32 items. Item-total-item correlations and Cronbach Alpha reliability coefficients were used in the internal consistency control of the scale. Structural validity of the developed scale was done by Exploratory Factor Analysis and Confirmatory Factor Analysis. Data collected without research were analyzed in SPSS 20.0 and SPSS AMOS 23.0 package program. In this study, Kaiser-Meyer-Olkin analysis was found to be 0,636 and Bartlett test result was 10133,638.