Experimental and analytical investigation of cold-formed steel floor trusses under gravity loading
Hafif çelik döşeme makas kirişlerinin düşey yük altındaki davranışlarının deneysel ve analitik olarak incelenmesi
  1. Tez No: 475005
  2. Yazar: ÇAĞAN DİZDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERAY BARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Hafif çelik bina sistemleri ekonomik ve kısa inşaat süresi avantajları ile sektörde tercih sebebi olmaya başlamıştır. Makas kirişler hafif çelik binalarda döşeme sistemleri için yaygın kullanılan elemanlardır. Hafif çelik makasların yaygın kullanımlarına rağmen, bu elemanların davranışlarını inceleyen kısıtlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Sistemin düşey yükleme altındaki göçme biçimi çoğunlukla makasların basınç başlığında oluşan yerel burkulmalardır. Bu yüzden bu tip yapıların güvenilir tasarımları yük etkilerinin ve hafif çelik eleman dayanımlarının doğru bir şekilde tahkikini gerektirmektedir. Bu akademik çalışma kapsamında, halihazırda kullanılan analiz varsayımlarının ve tasarım kurallarının döşeme makas kirişleri için geçerliliği incelenmiştir. Deneysel program içerisinde başlık ve çapraz eleman bağlantı detayı,eleman kalınlıkları ve OSB kaplama etkileri, numune değişkenleri olarak incelenmiştir. Çalışmanın odağı makasların düşey yük altındaki rijitlikleri ve dayanımları olmak üzere iki bölüme ayrılmıştır. Makas rijitliği başlık ve çapraz elemanların bağlantı detaylarına bağlı olarak incelenmiştir. Birleşim noktalarının esneklikleri ile etkileşimli olarak elde edilen makasların rijitlik tahminleri, ölçülen deneysel verileri isabetli bir şekilde yansıtmıştır. Makasların yük kapasiteleri ile ilgili başlık üzerindeki normal kuvvetler ve eğilme etkileri incelenmiştir. Deneysel ve analitik sonuçlar başlıklar üzerinde moment etkileri olduğunu göstermiştir. Bu moment değerinin hesaplanması için basitleştirilmiş bir prosedür oluşturulmuştur. Bu prosedür orta açıklık sehimi ile elde edilen hayali bir kuvvet aracılığıyla başlık üzerindeki momenti hesaplamaktadır. Başlıklardaki normal kuvvet ve eğilme momentleri ilgili yönetmeliklerde bulunan denklemler ile hesaplanan dayanım değerleri ile incelendiklerinde deneysel veriler ile tutarlılık göstermişlerdir.
Özet (Çeviri)
Cold-Formed Steel structures are getting increasingly popular in the market with their economic and short construction duration advantages. One of the most common floor system used in CFS buildings utilizes trusses made of CFS members. Despite their increasing use, behavior of CFS floor trusses has been the subject of very limited research. The governing failure mode of these structures under gravity loading is usually local buckling of compression chord elements. Therefore, a reliable design of such structures requires accurate determination of force effects and realistic estimation of CFS member capacities. The current study aims at investigating the validity of analysis assumptions and design techniques currently used for CFS floor trusses. Effect of parameters, such as connection detail at diagonal-chord joints, number of fasteners used at each diagonal-chord connection, CFS member thickness and the presence of OSB sheathing plate were studied as part of the experimental program. The focus of the study was twofold: truss stiffness and truss load capacity. Truss stiffness was studied in relation to the stiffness of diagonal-chord connections. With the incorporation of joint axial flexibility, the truss stiffness predictions were observed to accurately represent the measured response. In regards to the accurate determination of truss load capacity, both the normal force and bending moment effects on chord members were considered. Experimental and numerical results indicate the presence of significant bending effect on truss chord members. A simple procedure was established in order to quantify this effect and determine the value of chord bending moment. In the proposed procedure maximum bending moment occurred on truss chord members was calculated using imaginary loading, which was determined based on truss midspan deflection. The normal force and bending moment effects on chord members were considered together with the corresponding capacities determined based on the code provisions. Truss load capacities obtained through this procedure were observed to accurately represent the measured capacities.