Diyanet İşleri Başkanlığı çerçevesinde din toplum ilişkisine bir bakış (1980-1990)
  1. Tez No: 51823
  2. Yazar: FAZLI POLAT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NİYAZİ USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Felsefe, Religion, Philosophy
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ DİYANET İŞLERİ BAŞKANLI?I ÇERÇEVESİNDE DİN TOPLUM İLİŞKİSİNE BİR BAKIŞ (1980-1990) Fazlı POLAT Danışman: Yrd. Doç JDr. Niyazi USTA 1996» Sayfa: 58 Jüri : Prof. Dr. Hüsnü E. BODUR Yrd.Doc. Dr. Niyazi USTA Yrd.Doç. Dr. Vahit İMAMO?LU Bu çalışmamızda Diyanet İşleri Başkanlığı çerçevesinde din toplum ilişkisini değerlendirmeye çalıştık. Çalışmamız sırasında Diyanet'in toplumun dini ihtiyaçlarına yönelik önemli bir misyonu üstlendiğini gördük. Fakat bu görevi gerektiği şekilde yerine getiremediğini ve yeni gelişmelere karşı gayet statik bir yapı içerisinde olduğunu gözlemledik. Bize göre bu sonuç resmi kurum olan Diyanet'in kurulduğundan bu güne kadar siyasal bir yapı içerisine oturtulamamış olmasıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis A PERSPECTIVE TO THE RELIGION-SOCIETY RELATIONSHIP WITHIN THE FRAMEWORK OF PRESIDENCY OF RELIGIOUS AFFAIRS. Fazlı POLAT Supervisor: Yrd.DoçJDr. Niyazi USTA 1996, Page: 58 Jury : Prof.Dr. Hüsnü E. BODUR Yrd.Doc.Dr, Niyazi USTA Yrd.Doç.Dr. Vahit İMAMO?LU We have tried to examine religion-society relationship within the framework of Presidency of Religious Affairs in this our study. During our study, we have seen thet Presidency of Religious Affairs has undertaken an important mission about religious needs of society. But we have also observed that the Presidency, is not able to perform its function in needed quality; and has a static structure for the new improvements. To us, this result comes from the fact that the Presidency which is a formal institution, begining from its foundation till today, has not been placed into a political structure.