Kur'an-ı Kerim'e göre ahiretin varlığı
- Tez No: 51822
- Danışmanlar: PROF.DR. VELİ ULUTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
ÖZET Kur'ân'ın asıl maksatlarından biri olan âhiret inancı, Kur'ân'da çok yönlü ve geniş bir şekilde ele alınmıştır. Pek çok konuda olduğu gibi, âhiret konusu da Kur'ân'da sadece naklî değil, aynı zamanda aklî yönleriyle de ele alınmıştır. İnkarcıların iddia ve bahanelerine karşılık mukni delillerle cevaplar verilerek, ispat yoluna da gidilmiştir. Kur'ân'da âhiretin varlığıyla alakalı olarak zikredilen çeşitli delilleri, âhiretin mümkün olduğuna dâir deliller ve âhiretin vukuuna dâir deliller olarak iki ana grupta toplamak mümkündür.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT DOCTORAL THESIS ACCORDING TO THE QUR'AN THE EXISTING OF THE NEXT WORLD Veysel GÜLLÜCE Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Veli Ulutürk 1996, page: 260 Jury: Assoc. Prof Dr. Veli Ulutürk One of the essential purposes of the Holy Qur'an is the belief of the Next World. This theme has been taken charge in the Qur'an from many aspects and widely. The Qur'an is taking charge of this theme, like other many themes, not only from believing aspect, but from nationel aspects. The sufficient answers with powerful evidences for claims and excuses oftheunbelivers had been given in the Qur'an and also these answers had been confirmed. We may classify the various Qur'anic evidences connected with the existing of the Next World in two groups: a. The evidences on possibility of the Next World. b. The evidences of coming forth of the Next World.