Antakya'da (Hatay) ambulans ve itfaiyelerin acil durumlarda erişebilirliği
Ambulance and fire accessibility of emergency situations in antakya (Hatay)
- Tez No: 518243
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ REŞAT GEÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Antakya, geçmişten günümüze pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış bir şehirdir. Antakya'nın bu tarihi özelliğinin sebebi hiç şüphe yok ki önemli yollar üzerinde olmasıdır. Günümüzde de geçmişte olduğu gibi ulaşım ağı olan yollar medeniyetlerin zenginleşmesinde önemlidir. Ulaşım ağı, ticari alanda önemli olduğu kadar sağlık ve sağlık kuruluşlarına erişebilirlik açısından da önemlidir. Toplumların gelişmesi ve muasır milletler seviyesine ulaşmasının temellerinden olan ulaşım ve erişebilirlik önemli bir yapı taşıdır. Bu bağlamda bu çalışma ile Antakya ilçesi'nin acil durumlarda erişebilirlik durumu belirlenmiş, var olan ihtiyaçları ortaya koyulmuş ve önerilerde bulunulmuştur. Bu nedenle bu araştırma, hem ulusal hem de yerel olarak toplumumuza katkı sağlayacaktır.“Antakya'da (Hatay) Ambulans ve İtfaiyelerin Acil Durumlarda Erişebilirliği”adlı bu araştırmada, Antakya ilçesinde bulunan ambulans ve itfaiye istasyonları incelenmiştir. Bu istasyonların dağılışı, kapasiteleri ve sorunları ele alınmıştır. Ayrıca acil durumlarda Ambulans ve itfaiye araçlarının Antakya ilçesinde erişim süreleri Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuç olarak Antakya ilçesinde 2 adet itfaiye ve 10 adet Acil Servis Hizmetleri İstasyonu (ASHİ) tespit edilmiştir. Bu istasyonların yetersiz olduğu görülmüş, 2 adet itfaiye istasyonu ve 1 adet ASHİ daha açılması gerekmektedir. Erişebilirlik anlamında İtfaiye araçlarının Antakya ilçesi genelinde en geç 30 dakika içerisinde ulaşılabilirken Ambulansların ise 25 dakikada ulaşabildiği tespit edilmiştir. Önerilen istasyonların açılması durumunda bu sürenin azalacağı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Antakya is a city which has hosted many civilizations in the past and present. The reason of this historic property of Antakya is its location that exists on the major roads. Today the roads (transport network), as in the past, are important for the enrichment of civilizations. Transportation network is important for health and health agency as important as for commercial. The transportation and accessibility are the fundamental building blocks for development of society and to reach the level of exclusive nation. Therefore, this study has determined the accessibility of Antakya District in context of emergency situations, revealed the existing needs and made suggestions. Thus, this research will contribute to our society both nationally and locally. In this study, named as“Ambulance and Fire Accessibility of Emergency Situations in Antakya (Hatay)”the fire stations and Ambulance stations have been investigated. The distribution, capacity and problems of these stations have been handled. In addition, the arrival times of Ambulance and fire vehicles throughout Antakya district, in case of emergency, have been analyzed by using Geographic Information Systems (GIS). Consequently, 2 fire stations and 10 Ambulance stations have been determined throughout Antakya district. It has been seen that these number of stations are inadequate, 2 fire stations and 1 Ambulance station need to be establish. In context of accessibility, it has been found that the fire vehicles could arrive at last in 30 minutes whereas Ambulance could arrive in 25 minutes throughout Antakya district. These arrival times will be decrease if proposed stations establish.