Haçlılar Döneminde Kudüs (Kral II. Baudouin'e kadar)
Jerusalem in the Crusader Period (Until King Baldwin II)
- Tez No: 518242
- Danışmanlar: PROF. DR. NUH ARSLANTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 181
Özet
Kadim bir geçmişe sahip olan Kudüs asırlar boyunca muhtelif uygarlık ve medeniyetlerin merkezinde olmuş, buraya hâkim olan milletlerin siyasî, sosyal ve kültürel etkileri ile şekillendiği gibi sayısız istilâ ve yıkımlara da maruz kalmıştır. Aynı zamanda tarihi süreç içerisinde çeşitli dinî inanç ve ideolojilerin odak noktası haline gelen şehir, 11. yüzyılda Roma kilisesinin başını çektiği Haçlı Seferi neticesinde Batı toplumunun işgaline uğramıştı. Şeklen Doğu'daki din kardeşlerini ve Kutsal toprakları kurtarmak üzere seferber olan Haçlılar asıl amaçlarının çok farklı boyutlarda olduğunu kısa sürede ortaya koymuşlar, sergilemiş oldukları tutum ve davranışlarla hoşgörüden çok uzak olduklarını da ispatlamışlardı. Kudüs büyük bir katliama tabi tutularak halkıyla beraber kültür ve medeniyeti bir gecede tarih olmuştu. Başta Harem-i Şerif olmak üzere Müslümanlara ait birçok ibadethane kilise veya muhtelif yapılara çevrilerek, Kudüs salt bir Hıristiyan şehrine dönüştürülmüştü. Haçlılar döneminde hacı akınına uğrayan şehrin kentsel yapısı da büyük oranda ziyaretçilerin ihtiyaçlarına göre şekillenmişti. İslam toprakları içerisinde küçük bir azınlık olarak tutunmaya çalışan Haçlılar zamanla bölgeye uyum sağlamışlar, ilk kralların izlemiş olduğu siyaset ve elde ettikleri başarılar da Haçlıların Kudüs'teki varlığını 1187 yılına kadar garantilemişti.
Özet (Çeviri)
Jerusalem, which has an ancient past, has been at the center of various civilizations for centuries. It was shaped by the political, social and cultural influences of these ruling nations and it was as well unfortunately subject to numerous invasions and destructions. The city, which at the same time became the focal point of various religious beliefs and ideologies in the historical process, was occupied by the Western society in the wake of the Crusades, which was the initiative of the Roman Church in the 11th century. The Crusaders who were formally supposed to rescue their Eastern brothers and the Holy Land, soon revealed that their original aims were of very different dimensions, and they proved to be far from tolerant with their attitudes and behaviors they exhibited. Jerusalem was put through a massive massacre and its inhabitants together with their culture were made history over night. Many places of worship belonging to Muslims, especially Harem-i Sharif, were converted into churches or various constructions, so Jerusalem was transformed into a mere Christian city. During the Crusaders' period, the urban structure of the city was mostly shaped according to the pilgrimers needs who were swarming the city. The Crusaders, who tried to cling as a small minority within the Islamic lands, gradually adapted to the region. In the end the politics that the first kings followed and the achievements they had completed guaranteed the existence of the Crusaders in Jerusalem until 1187.