Türk tekstil sektöründe döviz kuru riski ve sorunları
Exchange rate risk and problems in Turkish textile sector
  1. Tez No: 518257
  2. Yazar: VAHAP SALİH YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESİN OKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Finans Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
1950 yıllarından itibaren Türk Tekstil sektöründe başlayan ihracat atakları 1980 yılında büyümenin hızlanması ile birlikte daha da artmıştır. İthalatta ise 1950'li yıllara kadar net ithalatçı konumundadır. 1980 döneminden itibaren Türk tekstil sektörü ithalatçı olmaktan çıkıp yakın pazarlara ucuz işçiliği ile ihracat yaparak Dünya tekstil sektöründe ihracatçı ülke konumuna gelmiştir. Sektörün ülke istihdamına ve ekonomisine yüksek katkısı olmasından dolayı ülkenin lokomotif sektörleri arasında anılmaktadır. Sektördeki ithalatın ve ihracatın fazla olması ve son yıllarda dış ticaretin büyük veya küçük tüm firmalar tarafından rahatlıkla yapılabilmesi nedeniyle sektörde bulunan firmaların bir çoğu kur riskine maruz kalmaktadır. Bu firmalar için kur riskini yönetilmek veya en aza indirebilmenin günümüzde önemi de artmaktadır. Bu çalışmamda kur riskinin kavram incelemesi yapılmış ve işletmeler için alınabilecek önlemler anlatılmıştır. Bunun yanı sıra Tekstil sektöründe geçmişten günümüze yaşanan dış ticaret gelişmeleri ele alınmış ve SWOT analizi ile sektörün güçlü ve zayıf yönleri, fırsatları ve tehditleri anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Exports, which started in the Turkish textile sector since 1950, increased even more with the acceleration of growth in 1980. Imports are net importers until 1950. Since 1980, the Turkish textile sector has not become an importer. And it has become an export country in world textile sector by export with cheap labor with close markets. It is one of the best sectors of the country due to its employment and economy. The fact that imports and exports in the sector are so high, there is a risk of foreign exchange due to the fact that big and small companies easily carry out foreign trade in recent years. It is important nowadays to manage or minimize the risk of foreign exchange for these companies. In this study, concept analysis of the foreign exchange risk has been done and the precautions that can be taken for the companies are explained. In addition to this, foreign trade news that has been lived in the textile industry is analyzed and with Swot analysis described the strengths and weaknesses, opportunities and threats of the industry.