Yakup Kadri Karaosmanoğlu'nun eserlerinde karamsarlık teması
Pessimism theme on the Yakup Kadri Karaosmanoğlu's works
- Tez No: 518256
- Danışmanlar: PROF. NEZAHAT ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Yakup Kadri Karaosmanoğlu (1889-1974), eserleri ile Tanzimat döneminden 1950'li yıllara kadar Türk toplum hayatının farklı kurumlarını eleştirel bakımdan yansıtır. Yakup Kadri, kendi karakterinden memnun olmaması, çocuk yaşta Mısır'dan Manisa'ya gelmeleri, babasının etkisi, tüberküloz hastalığı, yaşadığı devirlerin sosyal şartları ve okuduğu yazarların etkisi ile karamsar bir dünya görüşüne sahip olur. Yakup Kadri, hayatı boyunca yaşadığı olaylardan etkilenmiş ve bunları eserlerinde yansıtmıştır. Yakup Kadri'nin sahip olduğu bu karamsarlık, eserlerine karakterlerin ruhsal durumlarını yansıtmada, yazarın kullandığı dilde kendini gösterir. Çalışmamızda Yakup Kadri'nin Kiralık Konak, Nur Baba, Hüküm Gecesi, Sodom ve Gomore, Yaban, Bir Sürgün, Ankara, Panorama, Hep O Şarkı romanları; Milli Savaş Hikâyeleri, Bir Serencam ve Hikâyeler kitabında yer alan hikâyeleri; Okun Ucundan ve Erenlerin Bağından kitaplarında yer alan yazıları; tiyatro eserleri ile Anamın Kitabı, Vatan Yolunda, Gençlik ve Edebiyat Hatıraları, Zoraki Diplomat ile Politikada 45 Yıl anı kitapları karamsarlık teması bağlamında incelenmiştir. Eserlerde hâkim olan karamsarlık temasının tezahürleri tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Yakup Kadri Karaosmanoğlu (1889-1974), reflects the Türkish social life from Tanzimat to 1950's with his works. Because of not being pleased of his own characters, effects of his father, coming from Egypt to Manisa in Turkey in his childhood, illnesses of tuberculosis and with the effect of reading writers, Yakup Kadri has a pessimistic world view. Yakup Kadri has been influenced by the events during his life and he has reflected them in his works. This pessimism, that Yakup Kadri has is showed in the language that the author used, to reflectthe spiritual situations of characters. In our study, Yakup Kadri's novels Kiralık Konak, Nur Baba, Hüküm Gecesi, Sodom ve Gomore, Yaban, Bir Sürgün, Ankara, Panorama, Hep O Şarkı; stories in Milli Savaş Hikâyeleri, Bir Serencam and Hikâyeler, writings in the book of Okun Ucundan and Erenlerin Bağından, dramas, memory of Anamın Kitabı, Vatan Yolunda, Gençlik ve Edebiyat Hatıraları, Zoraki Diplomat, Politikada 45 Yıl will be studied. The appearings of pessimism theme, dominated in works, will be tried to be determined.