Hukukî açıdan kadastrodan kaynaklanan maddî hataların düzeltilmesi (KK m. 41)
Correction of the geometric cadastral errors from a legal point of view
  1. Tez No: 468560
  2. Yazar: ÖZGÜR DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VEYSEL BAŞPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 252
Özet
Kadastro çalışmalarının taşınmaz mülkiyetinin korunması için taşıdığı önem kuşkusuzdur. Türk hukukunda, kadastronun yapılmasıyla, Medenî Kanun'un öngördüğü plâna dayalı tapu sicilinin oluşturulması amaçlanmaktadır. Böylelikle, kadastro çalışmaları sayesinde taşınmazlara yönelik sınır ve mülkiyet ihtilafları azalmış olur. Kadastro sırasında çeşitli sebeplerle hatalar yapılabilmektedir. Kadastro ile taşınmazların mülkiyet ve vasıflarının tespit edilmesi yanında ayrıca taşınmazların geometrik konumları ve yüzölçümleri de belirlenmektedir. Kadastro haritası oluşturulurken yapılan hataların en önemli sonucu, bu haritalara dayalı tapu kayıtlarının gerçek hak durumunu yansıtmamasına yol açmasıdır. Bu sebeple, kadastro sırasında yapılan söz konusu hataların düzeltilebilmesi için çeşitli idarî ve adlî yollar öngörülmüştür. Ancak bu hataların düzeltilmesi, tapu siciline güvenen kişilerin hakların zarar görmesine de yola açabilmektedir. Dolayısıyla bu hataların yapılması ve düzeltilmesi, taşınmaz üzerindeki mülkiyet hakkını doğrudan etkileyen sonuçlar ortaya çıkarmaktadır. Çalışmamızın konusu da hukukî açıdan kadastro sırasında yapılan maddî hatalara hasredilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, genel olarak kadastro hatalarına yer verilmiştir. İkinci bölümün konusu, kadastroda yapılan maddî hataların düzeltilmesine ilişkin usul ve esaslardır. Nihayet çalışmanın üçüncü bölümünde, bu hataların düzeltilmesinin hüküm ve sonuçları tartışılmıştır. İncelemelerimiz sırasında vardığımız kanaatler ise, toplu bir şekilde“Sonuç”kısmında yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Cadastral works are undoubtedly essential for protecting individuals' rights in real estate property. In Turkish law, by doing a cadastre, the intention is to establish the title deed based on the cadastral plan defined by the Civil Code. As a result, there will be fewer conflicts and litigations related to property issues. During the cadastre, there can be mistakes for various reasons. In addition to determining the ownership of the real estate properties, the geometrical locations and surface areas of the properties are also determined with the cadastre. The most important consequence of the mistakes made in creating the cadastral map is that these map-based land registry records do not reflect the true state of affairs. For this reason, a range of administrative and judicial means have been envisaged for correcting these mistakes made during the cadaster process. However, correcting these mistakes can also damage the rights of the individuals who relied on the title deed registry. Therefore, by making these mistakes and then subsequently trying to correct them directly affects real estate property rights. This study is mainly devoted to examine the geometric cadastral errors from a legal point of view. In the first section of the study, basic information about the cadastral errors is provided. The topic of the second section is related to the procedures and principles regarding the correction of geometrical errors in the cadastre. Finally, in the third part of the study, the provisions and consequences of correcting these mistakes have been examined. The conclusions we have reached in our thesis are all explained together in the“Results”section.