Bilgi sistemlerinde hata ağacı analizi yaklaşımı ile risk değerlendirme
- Tez No: 518297
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ VOLKAN ÇAKIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bilgi toplumu olarak adlandırılan günümüzde, bilgi vazgeçilmez bir kaynak olarak önem arzetmektedir. Bilginin iletilmesi, işlenmesi, saklanması gibi önemli süreçleri yerine getiren bilgi teknolojisi sistemleri, kurumlar için bilgi kadar hayatidir. Yaşanan her sistem kesintisinin kurumlara bir maliyeti vardır; kurumların öncelikli amaçlarından biri kesintileri önleyici tedbirleri almaktır. Bu çalışmada bilgi teknolojisi sistemlerinde kesinti sebeplerini inceleyerek, kesintilerin sebep olduğu sistem maliyetlerini azaltmak amaçlanmıştır. Başlangıç olarak analiz edilecek bilgi teknolojisi sistemi tanıtılmış; sistemin genel akışı, sistemdeki girdi ve çıktı işlemleri, sistem üzerinde çalışan işler ve sistemde yaşanan problemler tanımlanmıştır. Sistem kesintileri incelenirken, kök sebep analizi için sıklıkla kullanılan bir yöntem olan Hata Ağacı Analizi yöntemi kullanılmıştır. Sistem arıza raporları ele alınarak kesintiye sebep olan olaylar Hata Ağacı Analizi yöntemi ile incelenmiştir. İncelenen bilgi teknolojisi sisteminde kesinti maliyetlerinin azaltılması ve performans iyileştirme için öncelikli hangi problemlerin iyileştirilmesi gerektiği belirlenmiştir. Belirlenen problemlere göre alınması gereken önlemler ve kullanılan yöntemin geliştirilmesi üzerine çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's information society, information is an indispensable source of information. Information technology systems, which carry out important processes such as the transmission, processing and storage of information, are as much life as information for institutions. There is a cost for each system interruption to the institutions; one of the primary objectives of institutions is to take preventive measures at intervals. In this study, it is aimed to examine the causes of interruptions in information technology systems and reduce the system costs caused by interruptions. The information technology system to be analyzed initially was introduced; the general flow of the system, the input and output operations in the system, the jobs running on the system and the problems experienced in the system. While analyzing system failures, Fault Tree Analysis method, which is a frequently used method for root cause analysis, is used. The system failure reports were analyzed and the events causing the interruption were analyzed by Fault Tree Analysis method. In the information technology system examined, it has been determined which of the problems should be improved in order to reduce downtime costs and improve performance. Based on the determined problems, we propose solutions for the measures to be taken and the development of the method used.