Manisa ilinde tarımsal yayım ve danışmanlığın değerlendirilmesi üzerine bir araştırma
A study on devoloping agricultural extension and advisory system in Manisa
- Tez No: 518296
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÖZÇATALBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalışmanın amacı; Manisa ilinde tarımsal yayım ve danışmanlık hizmetlerindeki mevcut durumu saptayarak tarımsal yayım ve danışmanlık hizmetlerinin etkinliğini artırmak için gerekli koşulları tartışmak ve bu yönde öneriler geliştirmektir. Araştırmanın ana materyalini, 2017 yılı döneminde tam sayım yöntemiyle Manisa ilindeki Ziraat Odaları'nda görevli tarım danışmanlarının tamamına ve Bakanlık İl Müdürlüğünde bulunan Tarımsal İşletme Danışmanlığı (TİD) kapsamında çalışan kamu yayımcılarının %18'ine anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Buna göre araştırmanın ana materyalini yapılan anketlerden elde edilen birinci veriler oluşturmaktadır. Araştırma kapsamındaki kamu yayımcılarının ortalama deneyim süreleri 7,6 yıl iken, tarım danışmanlarının ortalama deneyim süresi 3,9 yıl olarak belirlenmiştir. Kamu yayımcılarının çiftçiye sunduğu somut katkılar %6,5 ile %71 arasında iken, tarım danışmanlarının çiftçiye sunduğu katkılar %23,1 ile %80,8 arasındadır. Araştırmadan çıkarılan önemli bir sonuç da kamu yayımcılarının hizmet verdikleri ortalama üretici sayısı 361, tarım danışmanlarında ise 70 üretici olmasıdır. Kamu yayımcıları ve tarım danışmanları arasında hizmet verilen üretici sayısı açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur. Tarım danışmanların %50'sinin iş değiştirme düşüncesine çeşitli nedenlerle olumlu baktığı tespit edilmiştir. Kamu yayımcılarının %7,4'ü, tarım danışmanları ise %36'sı zamanının tamamını yayıma ayırmaktadır. Özellikle kamu yayımında önemli aksamalara yol açan bu durumun düzeltilmesi gerekmektedir. Her iki grupta da oranın yükseltilmesi gerekmektedir. Bu çerçevede tarım yayımcıları ve danışmanların asli görevlerini engellemeyecek kadar bürokratik ve idari işlerle meşgul olmaları üzerinde durulmalıdır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study was; to determine the current situation of agricultural extension and advisory services in Manisa province and to discuss necessary conditions to increase the effectiveness of agricultural extension and advisory services. The main material of the study was the data collected from all agricultural advisors working in Manisa Chamber of Agriculture and 18% of the advisors working in provincial agricultural directorate of the ministry by a face-to-face interview method in 2017. In this way, this study is based on primary data collected by questionnaires. The result of the study showed that the public extensions agents have 7.6 years of experience, while private extension agents have 3.9 years. According to public extensions agents they have contributed 6.5% to 71% in services to farmers, and the farmers' union extension agents think 23.1% to 80.8%. The important finding of the study is that public extension agents provide services to 361 farmers and private extension agents to 70 farmers. Numbers of farmer served by public and farmers' union extension agents were found to be significantly different. Furthermore, it was found that 50% of the farmers' union extension agents were looking to change their jobs. While 7.4% of agricultural extension officers allocate their entire time period to extension, only %36 of agricultural consultants allocates their entire time to extension. This situation, which has led to major disruptions in public extension in particular, needs to be corrected. The ratio should be increased in both groups. It should be stressed that in this framework, agricultural extension officers and consultants must be engaged in bureaucratic and administrative affairs that do not hinder their primary duties.