Kompleks q-integraller
Complex q-integrals
- Tez No: 518298
- Danışmanlar: PROF. DR. KERİM KOCA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu tez dört temel bölümden oluşmaktadır. Tezin ilk bölümü, q-analizi ile ilgili temel kavramlara ayrılmıştır. Bu bölümde reel ve kompleks sayıların q-analogları, q-Binom gösterilimleri ve Pochemmer gösterilimlerine yer verilmiştir. İkinci bölümde reelde q-türev ve q-integraller yer almaktadır. Ayrıca bu bölümde Taylor formülü, Jackson İntegral, q-analizin temel teoremi ve parçalı q-integrasyon incelenmiştir. Üçüncü bölümde kompleks q-integraller ile ilgili tanım ve teoremler verilmiştir. Dördüncü bölümde katlı q- integraller konusu ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four parts. The first part of this thesis divided into basic concepts related to q-analysis. This section contains q-analogues of real and complex numbers, q-Binomial display, q-Pochammer display. In the second part contains real q-derivatives and q-integrals. Furthermore, Taylor formula, Jackson Integral, fundamental theorem of q-calculus and integration by parts are examined in this section. In the third part definitions and theorems related to complex q-integrals are given. In the fourt part the multiple q-integrals is taken up.