Combination of anti-tuberculosis drugs with pomegranate juice against multidrug- resistant tb and examination of the influence of this mix on resistant and efflux pump genes
Çoklu ilaç dirençli tüberküloza karşı antitüberküloz ilaçları ile birlikte nar suyunun kombinasyonu ve bu karışımın direnç ve efflux pompa sistem genlerine etkisinin incelenmesi
- Tez No: 518303
- Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL VAR ÖNGEL, PROF. DR. FATİH KÖKSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
Bu çalışmada amaç, taze nar suyunun (TNS=FPJ) tek başına ve şu ana kadar tedavide kullanılanılmakta olan antitüberküloz ilaçlarından Rifampin (R) ve Isoniazid (INH)' ile kombinasyonlarının MDR-TB klinik izolatları üzerine antibakteriyel aktivitesini araştırmaktır . Dört adet taze nar suyu konsantrasyonu ile ilaca dirençli izolatlara karşı sırasıyla; (FPJ) (% 5,% 10,% 15 ve% 20), R ve INH ile kombinasyon halinde (1.0 ug / ml) ve (0.1ug / ml) doz aralığında değerlendirilmiştir. Ayrıca, çalışmamızda yüksek performanslı sıvı kromatografisi (HPLC) kullanılarak FPJ'nin tek tek fenolik bileşikleri araştırılarak; FPJ'de toplam polifenoller (TP), toplam flavonoid (TF), toplam antosiyanin içeriği (TAC) ve antioksidan kapasite de değerlendirilmiştir. Çalışmamızda, INH ve R direnci ile ilişkili dirençli genler ile altı efflux pompa genlerinin MDR-TB klinik izolatlarındaki ilaç direnci seviyelerine katkısı da değerlendirilmiştir. MDR-TB izolatlarında KatG'nin ekspresyon seviyesi 24/27 (%88.88) 'de azalırken; MDR-TB izolatlarında sırasıyla 8 /27 (% 29.62) ve 4/27 (% 14.81), inhA, oksiR-ahpC ve rpoB genleri 24 /27'de (% 88.88) yüksek düzeyde eksprese edilmiş veya artmıştır. Ayrıca, efflux pompa genleri drrA, drrB, efpA, Rv2459, Rv1634 ve Rv1250, INH/R ile FPJ kombinasyonu etkisinde, yüksek düzeyde eksprese edilerek MDR-TB izolatlarının genel direncine katkı gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of present study was to investigate the effect of fresh pomegranate juice (FPJ) on the antibacterial activity of anti-tuberculosis drugs (Rifampin (R) and Isoniazid (INH)) against MDR-TB clinical isolates. Four concentrations of fresh pomegranate juice (FPJ) (5%, 10%, 15%, and 20%) were evaluated in combination with R and INH at a dose range of (1.0 µg/ml), and (0.1µg/ml), respectively. Moreover, this study investigated individual phenolic compounds of FPJ by using highperformance liquid chromatography (HPLC). The total polyphenols (TP), total flavonoid (TF), total anthocyanins content (TAC), and the antioxidant capacity were also assessed in FPJ. Additionally,we evaluated the contribution of resistant genes associated with INH and R resistance plus six putative drug efflux pump genes to the drug resistance levels in MDR-TB clinical isolates. While the expression level of katG was down-regulated in 24/27 (88.88%) MDR-TB isolates, inhA, oxyR-ahpC, and rpoB appeared to be either overexpressed or up-regulated in 8/ 27 (29.62%), 4/27 (14.81 %), and 24/ 27 (88.88%), respectively in MDR-TB isolates. Moreover, the efflux pump genes drrA, drrB, efpA