Adana ili Ceyhan ilçesinde çiftçilerin tarımsal desteklemeye yaklaşımları ve desteklerin üretime etkisi
Approaches of the farmers to agricultural supports and the effect of the supports to production in Ceyhan province of Adana
- Tez No: 518311
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN BURAK AĞIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Tarım ve Orman Bakanlığı çevreye zarar vermeyen tarımsal üretimi yaygın hale getirmek, yürütülen politikaların amacına ulaşmasını sağlamak, bitkisel üretimde alternatif uygulamaları desteklemek, ürün kalitesini ve verimi arttırmak, sektörde karşılaşılan problemlerin çözümüne katkı ve sürdürülebilirliği sağlamak, tarımsal kayıtların güncel tutulması ve üretimi kayıt altına almak amacıyla çiftçilere tarımsal destek vermektedir. Bu çalışmada Adana ili Ceyhan ilçesinde çiftçilerin tarımsal desteklemeye yaklaşımları ve desteklerin üretime etkisi incelenmiştir. Araştırmanın ana materyalini Adana ili Ceyhan ilçesinde 150 üreticiden elde edilen veriler oluşturmaktadır. Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı, Adana İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Türkiye İstatistik Kurumunun istatistiksel verilerinden de yararlanılmıştır. Çalışmada anket yapılan üreticilerin tamamının desteklerden faydalandığı tespit edilmiştir. Üreticilerin %68'i uygulanan destekleri yeterli bulduklarını, %96,7'si tarımsal desteklerin verilmesinin kendisini üretime teşvik ettiğini, %92,7'si desteklerin üretimde verimliliği arttıracağını belirtmişlerdir. Üreticilerin %89,3'ü destekleme başvurusunda evrak işleri ve prosedürlerin kendilerini zorladığını ifade etmişlerdir. Üreticilerin desteklemelerden genel olarak memnun olduğu, desteklerin üretime olumlu etkisinin bulunduğu tespit edilmiştir. Tarımsal üretime verilen desteklerin, üretimi olumlu yönde etkilemesi nedeniyle desteklemeler devam etmelidir.
Özet (Çeviri)
Ministry of Agriculture and Forestry have given agricultural supports to farmers in order to, make the agricultural production which does not harm the environment widespread. to achieve the objectives of policies implemented, to support alternative techniques on plant production, to increase quality and yield of products, to contribute solve of the problems which are encountered in the sector and to provide sustainability, to chain manufacture and to keep current agricultural registration. Approaches of the farmers to agricultural supports and the effect of the supports to production were examined in this study in Ceyhan District of Adana Province. The main material of the study is the data obtained from 150 producers in Ceyhan District of Adana province. In addition, it was also benefited from the statistical data of the Ministry of Agriculture and Forestry, Adana Directorate of Provincial Food Agriculture and Livestock and Turkey Statistical Institute. In this study it was detected that all the farmers benefited from supports. 68% of producers stated that they found the applied supports satisfactory, 96,7% of them stated that giving agricultural subsidies encourages their production, 92,7% them stated that support would increase productivity in production. 89,3% of producers stated that paperwork and procedures were difficult for them to apply for support. It is detected that growers are generally satisfied from supports and supports have positive effect on production. Supports for agricultural production should continue because of the positive impact of production.