Adana ili Ceyhan ilçesindeki üreticilerin tarımsal bilgi kaynaklarının yayımdaki etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of agricultural information sources in the extension of producers in Ceyhan district of Adana province
- Tez No: 767181
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR DEMİRTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Tarımın gelişme ve ilerlemesinde iletişimin önemli bir yeri vardır. İletişim araçları iletişimin doğru ve düzgün ilerlemesini sağlamaktadır. Alınan bilginin çiftçiye yarar sağlayabilmesi için doğru kaynaktan edinilmesi gerekir. Türkiye'de genelde çiftçilerin bilgi kaynakları akraba, komşu, kamu yayım kuruluşları ile tarımsal girdi sağlayan bayilerdir. Tarımsal yenilikler tarımda verim ve kalite artışı, iş gücü ve zamandan tasarruf, maliyetlerin azaltılması gibi önemli konularda avantajlar sağlamaktadır. Bu araştırmada tarımsal bilgi kaynaklarının yayımdaki etkilerinin belirlenmesi ve yeniliklerin daha kolay benimsenmesi ve kullanılmasını sağlamada çiftçilerin hangi konuları önemsediğinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Araştırmanın ana materyalini, Adana ili Ceyhan ilçesinde tesadüfi örnekleme yöntemi ile belirlenen 85 çiftçi oluşturmaktadır. 2020 yılında yapılan anket çalışması ile elde edilen verilerin sonuçlarına göre çiftçilerin 63'ü bitkisel üretim; 22'si hayvansal üretim yapmaktadır. Çiftçilerin yaş ortalaması 48 ve deneyim süreleri ortalama 19 yıldır. Üreticilerin bitkisel üretimdeki önemli bilgi kaynakları arasında gübre/ilaç bayileri ve kamu yayım kuruluşu başta gelmektedir. Hayvansal üretimle ilgili önemli bilgi kaynakları ise kamu yayım kuruluşu ve komşulardır. Bitkisel üretimdeki bilgi ihtiyacı en çok hastalık ve zararlılarla mücadele ile bakım işlemleri olurken, hayvansal üretimde ise hayvan hastalıklarının tedavisi ve hayvan besleme konularıdır. En çok görüşülen bilgi kaynağı 4.80 ortalama ile akrabalar olurken çiftçiler üzerinde en çok etkisi olan bilgi kaynağının kamu yayım kuruluşları olduğu belirlenmiştir. Çiftçilerin yenilikleri talep ettiği konular arasında 4.66 ortalama ile tarımsal girdi ve ürün fiyat bilgileri başta gelmektedir. Yeniliklerin benimsenmesinde etkili olan faktörlerin başında 4.77 ortalama ile bilginin kolay ulaşılabilir olması en önemli seçenek olmuştur. Çiftçiler önemli ve gerekli olan bilgileri sadece kendisi değil yakın çevresi ile iletişim kurarak elde etmektedir, bu nedenle çevresindekilerin de azami düzeyde bilgilendirmesi gereklidir. Çiftçilerin tarımsal üretim sorunları ve yenilikler konusunda bilgiye ihtiyaç duyduğu anda bunun ulaşılabilir olması oldukça önemlidir. Çiftçilerin en çok bilgiye ihtiyaç duyduğu hastalık ve zararlılarla mücadele konularında kamu yayım ve eğitim elemanlarınca çeşitli iletişim araçlarının kullanılarak destek sağlanması önem taşımaktadır. Tarımsal üretimle ilgili yeniliklerin benimsenmesinde yapılacak tanıtımların yanında önder çiftçilerle yapılacak denemelerin üretici koşullarında uygulanması sağlanmalıdır. Üreticilerin en çok bilgi almakta olduğu gübre/ilaç bayileri ticari kaygılarla çeşitli olumsuzluklara yol açabilecektir. Bu durumun önlenmesi için üreticilerin bilgi kaynaklarının kamu yayım elemanlarına ve özel danışmanlara doğru kaydırılması gerekliliği vardır.
Özet (Çeviri)
Communication has an important place in the development and progress of agriculture. Communication tools ensure the correct and smooth progress of communication. In order for the information received to be beneficial to the farmer, it must be obtained from the right source. In Turkey, generally, the information sources of the farmers are relatives, neighbors, public extension institutions and dealers providing agricultural inputs. Agricultural innovations provide advantages in important issues such as productivity and quality increase, labor and time savings, and cost reduction in agriculture. In this research, it is aimed to determine the effects of agricultural information sources on the publication and to determine which issues are important to the farmers in ensuring that innovations are adopted and used more easily. The main material of the research consists of 85 farmers determined by random sampling method in Ceyhan district of Adana province. According to the results of the data obtained by the survey study conducted in 2020, 63 of the farmers are vegetative production; 22 of them are engaged in animal production. The average age of the farmers is 48 years and the average period of experience is 19 years. Fertilizer/pesticides dealers and public extension organizations are among the important information sources of producers in crops production. Important sources of information about animal production are the public extension and neighbors. While the need for information in plant production is the control of diseases and pests and care processes, in animal production, the treatment of animal diseases and animal nutrition are the subjects. While the most interviewed information source was relatives with an average of 4.80, it was determined that the information source that had the most impact on farmers was public extension institutions. Agricultural input and product price information comes first with an average of 4.66 among the topics that farmers demand for innovations. At the beginning of the factors affecting the adoption of innovations, the most important option was that the information was easily accessible with an average of 4.77. Farmers obtain important and necessary information not only by communicating with themselves but also by communicating with their immediate surroundings, so it is necessary to inform the people around them at the maximum level. It is very important that it is available when farmers need information on agricultural production problems and innovations. It is important to provide support by public extension and training staff by using various communication tools on the fight against diseases and pests that farmers need the most information about. In addition to the promotions to be made in the adoption of innovations related to agricultural production, trials with leading farmers should be implemented under producer conditions. Fertilizer/pesticides dealers, from which the producers receive the most information, may cause various negativities due to commercial concerns. In order to prevent this situation, it is necessary to shift the information resources of the producers towards the public extension staff and private consultants.