Regresyon modellerinde kademeli kırılma ve bir uygulama
Gradual changes in regression models and an application
  1. Tez No: 518337
  2. Yazar: TUĞÇE ACAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN GÜRİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonometri, Econometrics
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ekonometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Zaman serilerinde yapısal kırılma kavramı,doğrusal olmayan etkileri zaman boyutunu dikkate alarak incelediğinden,yapılan çalışmalarda oldukça önemli bir yer tutar.Bu çalışmada da,genel olarak bir serideki yapısal kırılmaların anlık olarak meydana gelmesinin ve kendilerini eş zamanlı olarak ortaya çıkarmasının yanında bir serinin seviyesinde veya eğiminde yapısal değişimin aşamalı olabileceği gösterilmiştir.Yapısal kırılma hem kukla değişken yaklaşımı ile incelenmiş,hem de fourier yaklaşımı temelinde seride trigonometrik terim kullanımının sağladığı kademeli geçişler gösterilmiş,yöntemin avantajlarından bahsedilmiş ve sonraki çalışmalar için kukla değişken yaklaşımı ile fourier yaklaşımının birlikte kullanılabileceği belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the time series ,the concept of structural fracture takes a considerable place in the studies carried out since it examines nonlinear effects considering the time dimension. In this study, it has been shown that structural changes in a level or slope of a series may be gradual, as well as the simultaneous occurrence of structural breaks on a slope and their simultaneous appearance. Structural fracture was investigated by both dummy variable approach and gradual transition on the use of serge trigonometric term on the basis of Fourier approach. The advantages of the method are mentioned and it is stated that the dummy variable approach and the Fourier approach can be used together for future studies.