Elastografik ultrasonun ön diz ağrısı olan hastalarda tanısal kullanılabilirliği
The diagnostic utility of elastographic ultrasound in patients with anterior knee pain
- Tez No: 1017605
- Danışmanlar: PROF. DR. SABRİYE ERCAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Ön diz ağrısı, özellikle genç ve fiziksel olarak aktif bireylerde sık görülen, yaşam kalitesini ve fiziksel performansı olumsuz etkileyen önemli bir kas-iskelet sistemi problemidir. Bu çalışmada ön diz ağrısı olan bireylerde elastografik ultrasonografinin tanısal kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmaya Ağustos 2024–Mayıs 2026 tarihleri arasında başvuran 53 ön diz ağrılı hasta ile 52 sağlıklı gönüllü dahil edilmiştir. Katılımcılarda demografik özellikler, vücut kompozisyonu, eklem hareket açıklığı, Q açısı ve fizik muayene bulguları değerlendirilmiş; ardından patellar tendon, kuadriseps tendon, Hoffa yağ yastıkçığı ve femoral troklear kıkırdak yapıları konvansiyonel ultrasonografi ve shear wave elastografi yöntemleri ile incelenmiştir. Ayrıca görüntüleme parametrelerinin ön diz ağrısı ve patellofemoral ağrı sendromunu (PFAS) ayırt etmedeki performansları ROC analizleri ve lojistik regresyon modelleri ile değerlendirilmiştir. PFAS tanılı bireylerde patellar tendon proksimal bölgesi ile kuadriseps tendon distal bölgesinde shear wave elastografi değerleri sağlıklı kontrollere göre daha düşük bulunmuştur. Patellar tendon distal bölgesi ile femoral troklear kıkırdakta semikantitatif grade değişiklikleri PFAS grubunda daha sık gözlenmiştir. Hoffa yağ yastıkçığı elastografi değerleri açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmamış, ancak Hoffa yağ yastıkçığı SWE değerleri ile Kujala skoru ve şikâyet süresi arasında anlamlı ilişkiler belirlenmiştir. ROC analizlerinde toplam deri kıvrım kalınlığı ile patellar tendon ve kuadriseps tendona ait ultrasonografik ve elastografik parametreler anlamlı ayırt edici performans göstermiştir. Bununla birlikte tek başına hiçbir parametre yüksek tanısal doğruluk düzeyine ulaşmamıştır. Kademeli lojistik regresyon modellerinde konvansiyonel ultrasonografi bulgularının temel klinik modele eklenmesi tanısal performansı belirgin şekilde artırmış, elastografik parametrelerin ilavesiyle bu performans daha da yükselmiştir. Konvansiyonel ultrasonografi ve elastografinin birlikte değerlendirilmesiyle oluşturulan modeller en yüksek tanısal performansı göstermiştir. Sonuç olarak konvansiyonel ultrasonografi, PFAS değerlendirmesinde erişilebilir ve anlamlı tanısal katkı sağlayan bir görüntüleme yöntemidir. Elastografik ultrasonografi ise tendon ve Hoffa yağ yastıkçığının mekanik özelliklerine ilişkin ek bilgi sunarak konvansiyonel ultrasonografiyi tamamlamakta ve tanısal yaklaşımın güçlendirilmesine katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Anterior knee pain is a common musculoskeletal disorder, particularly among young and physically active individuals, and has a considerable negative impact on quality of life and physical performance. This study aimed to evaluate the diagnostic utility of ultrasound elastography in patients with anterior knee pain. A total of 53 patients with anterior knee pain and 52 healthy volunteers who presented between August 2024 and May 2026 were included in the study. Demographic characteristics, body composition, joint range of motion, Q angle, and physical examination findings were assessed. Subsequently, the patellar tendon, quadriceps tendon, Hoffa's fat pad, and femoral trochlear cartilage were evaluated using conventional ultrasonography and shear wave elastography. In addition, the diagnostic performance of imaging parameters for discriminating anterior knee pain and patellofemoral pain syndrome (PFPS) was assessed using receiver operating characteristic (ROC) analyses and logistic regression models. Patients with PFPS demonstrated significantly lower shear wave elastography values in the proximal patellar tendon and distal quadriceps tendon compared with healthy controls. Semiquantitative grade abnormalities of the distal patellar tendon and femoral trochlear cartilage were observed more frequently in the PFPS group. Although no significant between-group differences were found in Hoffa's fat pad elastography values, Hoffa's fat pad shear wave elastography values were significantly associated with Kujala scores and symptom duration. ROC analyses showed that total skinfold thickness, together with ultrasonographic and elastographic parameters of the patellar and quadriceps tendons, exhibited significant discriminatory performance. However, none of the individual parameters achieved a high level of diagnostic accuracy when evaluated alone. Stepwise logistic regression models demonstrated that adding conventional ultrasonographic findings to the baseline clinical model substantially improved diagnostic performance, which was further enhanced by the inclusion of elastographic parameters. Models combining conventional ultrasonography and elastography achieved the highest diagnostic performance. In conclusion, conventional ultrasonography is an accessible imaging modality that provides meaningful diagnostic value in the evaluation of PFPS. Ultrasound elastography complements conventional ultrasonography by providing additional information on the mechanical properties of the tendons and Hoffa's fat pad, thereby strengthening the diagnostic approach.