Rusya'nın komşularıyla ilişkilerinde propaganda faktörü: Polonya ve Ukrayna örnekleri
Propaganda factor in relationship between Russia's neighbors: Poland and Ukraine
  1. Tez No: 518351
  2. Yazar: OLENA LYTVYNENKO
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜN ERLER BAYIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Tezimde Rusya'nın komşuları ile ilişkilerinde propaganda faktörünün önemini ve rolünü, Polonya ve Ukrayna örnekleriyle incelemeye çalıştım. Polonya ve Ukrayna açısından dış ve iç politikalarında önemli yer tutmuş olan Smolensk ve Donetsk uçak kazalarını ele alarak bu örnek olaylar üzerinden Rusya'nın, Polonya ve Ukrayna ile siyasî ilişkilerinde propaganda faktörünü nasıl kullandığı analiz ettim. Bu iki uçak kazası sadece ülkeler arası ilişkileri değil, uluslararası havacılığı da derinden etkilemiştir. Rusya-Polonya ve Rusya-Ukrayna ilişkilerinde çözülememiş mevcut sorunları ve bu sorunlar üzerinden yapılan propagandayı temel alan bu çalışma, literatüre önemli bir katkı sağlamaktadır. Söz konusu üç ülkede ilişkiler sürdürülürken propagandanın farklı çeşitleri kullanılmıştır ve bugün gelinen noktada Rusya ile Polonya ve Ukrayna'nın ilişkilerinin olumsuz gitmesinde propaganda faktörünün oldukça önemli bir yer tuttuğu sonucuna varmak mümkündür.
Özet (Çeviri)
My thesis is a study of the importance of propaganda and publicity factors in Russian Federation's affairs with its neighbors over Poland and Ukraine examples. Russian Federation's usage of propaganda and publicity tools in its political relationships with Poland and Ukraine have been analyzed over Smolensk and Donetsk airplane accidents which took a great place in these countries' internal and international affairs. These two airplane accidents have affected not only their international affairs but also international civil aviation industry. It can be clearly and definitely stated that this thesis has a great emphasis on Russian Federation's affairs with Poland and Ukraine with regards to its overview to unsolved problems and propaganda and publicity factors between these countries. During the study of the propaganda methods used in 3 countries, it has been concluded that propaganda and publicity have a great impact on the deterioration of international affairs.