İbn Kutluboğa'nın Nüzhetü'n-Nazar hâşiyesinde İbn Hacer'e yönelttiği tenkidler
The criticism of ibn Qutluboğa directed to ibn Hajar al-Asqalânî regarding his work 'Nuzhetu'n-Nazar'
  1. Tez No: 518363
  2. Yazar: MUHAMMED EMİN GÜLLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUAMMER BAYRAKTUTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Çalışmamızda, Kasım b. Kutluboğa'nın, (ö. 879/1474) hocası İbn Hacer el-Askalânî'nin (ö. 852/1448) Nuhbetü'l-Fiker adlı hadis usûlü kitabının şerhi olan Nüzhetü'n-Nazar adlı kitabına dâir kaleme almış olduğu Hâşiyetü İbn Kutluboğa adlı çalışmasındaki bir takım tenkidler incelenmiştir. Çalışmamıza konu olan eserinde İbn Kutluboğa, hocası İbn Hacer'i birçok yönden eleştirmiş ve çeşitli katkılarda bulunmuştur. Tespit edebildiğimiz kadarıyla İbn Kutluboğa'nın dile getirdiği her tenkid isabetli değildir. İbn Hacer'in Şâfiî, İbn Kutluboğa'nın da Hanefî mezhebinden oluşu göz önüne alınarak tenkidler incelendiğinde, her iki âliminde görüşlerinde taassub içerisinde olmadığı gözlemlenmektedir. Ayrıca, aralarındaki birçok ihtilafın sergiledikleri yöntem ve yaklaşım farklılığından kaynaklı olduğunu söylemek mümkündür.
Özet (Çeviri)
We will examine in our work, some of the criticism by Kasım b. Kutluboğa directed to his teacher Ibn Hajar al-Asqalânî regarding his work Nuzhetu'n Nazar which is a summary of Nuhbetü'l-Fiker.Ibn Kutluboğa criticized his teacher Ibn Hajar, in many ways and contributed with various additions. To the best of our knowledge, not every criticism Ibn Kutluboğa has expressed is correct. When criticism of Ibn Hacer are taken into consideration as a Shâfi'î, and Ibn Kutluboğa is a Hanafi, it is observed that the criticism of both scholars are far from fanaticism. Moreover, it is possible to say that many conflicts between them are due to differences in method and approaches.