İbn Kutluboğa'nın 'el-Kavlü'l-Mütteba' fî Ahkâmi'l-Kenâisi ve'l-Biya'' adlı eserinin tahkiki ve fıkıh ilmi açısından değerlendirilmesi
Ibn Qutlubugha's 'al-Qwlu'l-Muttabaʿ fi Aḥkami'l-Kanaisi we'l-Biyaʿ' critical edition and evaluation in terms of Islamic law
- Tez No: 711967
- Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2022
- Dil: Arapça
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Çalışma, giriş, dört bölüm ve sonuç kısımlarından oluşmaktadır. Giriş bölümünde araştırmanın konusu, amacı ve tahkik-tahlil kısmında kullanılan önemli kaynaklar hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde müellifin ismi, doğumu, hastalığı, vefatı, ilmi kişiliği ve yaşadığı döneme dair bilgiler sunulmuştur. İkinci bölümde eserin genel bir tanıtımına yer verilmiştir. Bu bölümde ayrıca eserin ismi, müellife aidiyeti, eserin telif sebebi, eserde takip edilen yöntem, müellifin kaynak kullanımı ve dayandığı önemli kaynaklar, eserin yazılış üslubu, mevcut nüshaların özellikleri, metnin tahkikinde izlenen yöntem ve yazma nüshadan örneklere değinilmiştir. Üçüncü bölümde Türkiye'de ve İslâm âleminde kullanılan tahkik yöntemlerine istinat edilerek adı geçen eserin tahkik çalışması yapılmıştır. Çalışmamızda İslâm Araştırmaları Merkezi'nin (İSAM) tahkik konusunda belirlediği kurallar dikkate alınmıştır. Dördüncü bölüm, dört mezhebin kaynaklarına dayanarak adı geçen eserin tahliline ayırılmıştır. Sonuç bölümünde ise yapılan tahkik çalışmasından elde edilen sonuçlar özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This work consists of introduction, four chapters and conclusion. In the introduction, information about the subject and purpose of the research and the important sources used in the Critical edition-Evaluation part. In the first chapter, information about the author's name, birth, illness, death, scientific personality and the period in which he lived is presented. In the second part, a general introduction of the work is given. In this section, the name of the work, its belonging to the author, the copyright reason of the work, the method followed in the work, the use of the author's source and the important sources on which it is based, the style of writing the work, the characteristics of the existing copies, the method followed in the verification of the text and examples from the manuscript are mentioned. In the third chapter, the aforementioned work has been Critizal edition by relying on the methods of Critizal edition used in Turkey and the Islamic world. In our study, the rules determined by the Center for Islamic Studies (ISAM) on the subject of Critizal edition were taken into account. The fourth chapter is devoted to the analysis of the mentioned work based on the sources of the four sects. In the conclusion part, the results obtained from the Critizal edition-Evaluation study are summarized.