Development of novel columns for determination of various diuretics by capillary electrochromatography
Kapiler elektrokromatografi yöntemiyle çeşitli diüretik maddelerin tayini için yeni kolon geliştirilmesi
- Tez No: 518362
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET EMİN EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Diüretikler ödem, siroz, hipertansiyon, kronik kalp yetmezliği ve böbrek yetmezliğini tedavi etmek için kullanılan aktif farmasötik bileşiklerdir. Böbreklerde suyun geri emilimini azaltarak idrar boşaltım hızını ve hacmini arttırırlar. Dünya Anti-Doping Ajansı (WADA), diüretikleri idrar konsantrasyonunu seyrelterek kullanılmış olan diğer doping maddelerinin doğru bir şekilde tayinini engellediği (maskeleme ajanı) ve aynı zamanda kiloya bağlı sınıfları içeren herhangi bir müsabakadan önce ciddi kilo kayıplarına neden olduğu için kullanılması yasaklı maddeler arasında yayınlamıştır. Bu nedenle çalışmada, hedef bileşikler diüretik aktif farmasötiklerin terapötik olarak önemli bir grubu olan tiazidler olarak belirlenmiştir (bendroflumetiazide, klorotiazide ve hidroklorotiazid). Tiyazidlerin belirlenmesinde kullanılacak kapiller elektrokromatografi'nin (CEC) kılcal kolonunun hazırlanması için sol-jel kimyası ve moleküler baskılanmış polimer (MIP) metodolojisi önerilmiştir. Modifiye silika sol-jeller (amin ve fenil modifiyeli) ve farklı MIP materyalleri (inorganik ve organik formda olanlar) durgun faz olarak kullanılmak için sentezlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Diuretics are active pharmaceutical compounds that are used for the treatment of edema, cirrhosis, hypertension, chronic heart failure and renal failure. They reduce the reabsorption of water from kidney by blocking the tubular reabsorption, causing an increase in urinary flow rate and volume. World Anti-Doping Agency has announced diuretics as banned compounds in consequence of this increscent effect of water removal which makes diuretics great masking agent for other doping agents by diluting the urine concentration. They also cause severe weight loss before any competition in which people are categorized according to weights. In this study, target compounds are therapeutically important groups of this active pharmaceuticals; namely thiazides (bendroflumethiazide, chlorothiazide, hydrochlorothiazide). Sol-gel chemistry and molecularly imprinted polymers (MIPs) methodology were offered for preparing the column for capillary electrochromatography (CEC) for determination of thiazides. Modified silica sol-gel (amine and phenyl modified) and MIPs were synthesized through different routes (inorganic and organic form) as filling materials for capillary columns.